Wałbrzyscy radni zdecydowali, że w obiektach należących do gminy nie będzie można używać plastikowych produktów jednorazowego użytku. Uchwała wprowadzała też zakaz sprzedaży i udostępniania plastikowych toreb w mieście. Wojewoda dolnośląski unieważnił jednak uchwałę radnych.
Pod koniec stycznia wałbrzyscy radni zdecydowali, że w szkołach, urzędach, bibliotekach, na miejskich basenach i imprezach masowych organizowanych przez miasto będzie obowiązywał zakaz plastiku. Zakaz miał obowiązywać od września. Uchwała zakazywała również sprzedaży i rozpowszechniania jednorazowych reklamówek w sklepach na terenie całego miasta. - Najwyższy czas, żeby ktoś z plastikiem rozpoczął walkę. Wałbrzych jest pierwszy i Wałbrzych jest dumny z tego, że plastik ogranicza - mówił wówczas Edward Szewczak, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Wałbrzychu. Z kolei po głosowaniu Roman Szełemej, prezydent miasta, informował o wyniku głosowania radnych: - Miażdżącą większością głosów, przy braku głosów sprzeciwu przyjęli propozycję uchwały.
Wojewoda jest na "nie"
Niemal miesiąc później, 27 lutego, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski stwierdził nieważność uchwały. Wojewoda wskazał między innymi, że uchwała narusza ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustanawiając przepisy niezgodne z zawartymi w tej ustawie regulacjami. Wojewoda unieważnił uchwałę, na mocy której w Wałbrzychu wprowadzono tzw. "strefy wolne od jednorazowego plastiku". To - jak podano w uzasadnieniu tej uchwały - nieruchomości stanowiące własność Gminy Wałbrzych, obiekty użyteczności publicznej lub inne ogólnie dostępne znajdujące się na nieruchomościach stanowiących własność gminy. To też obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych. Wyłączono z tego nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki czy cmentarze. Regulacje nie dotyczą też budynków mieszkalnych. Nieruchomości, o których mowa w uchwale, oznaczone są znakiem "Strefa wolna od jednorazowego plastiku". Pod karą grzywny, która może wynosić nawet 500 zł, w wałbrzyskich strefach wolnych od jednorazowego plastiku zakazane jest posiadania, używanie i sprzedaż plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak pojemniki na żywność czy napoje, talerze, plastikowe sztućce, słomki czy torebki plastikowe. W strefach nie można też posiadać i sprzedawać jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach plastikowych. Uchwała wprowadziła także zakaz sprzedaży i udostępniania toreb z tworzyw sztucznych na trenie miasta.
Wałbrzych miał być pierwszy
Nowe regulacje były kolejnym krokiem Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście. W maju 2019 r. Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich - przypomniał Szewczak. Również spółki dotowane przez wałbrzyski magistrat, jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój, prowadzą politykę ograniczenia używania jednorazowego plastiku podczas organizowanych przez siebie imprez. W grudniu ubiegłego roku miasto wprowadziło też certyfikaty dla lokalnych firm, które deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku.
Miasto czeka na pisemną decyzję wojewody
Rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak podkreślił, że wałbrzyska uchwała została podjęta w trosce o zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska. - Nie mamy jeszcze pisemnej decyzji wojewody. Gdy ją otrzymamy, zostanie ona poddana analizie i wówczas podejmiemy kolejne kroki - powiedział rzecznik. Decyzja wojewody oznacza wstrzymanie wykonania uchwały wałbrzyskich radnych. Wałbrzyski magistrat może zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Źródło: PAP, TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24