TVN24 | Wrocław

Zbierają nasiona, które potem mają zostać zasiane w Ukrainie. "To może być bezcenne źródło żywności"

TVN24 | Wrocław

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbiera nasiona warzyw dla Ukrainy
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbiera nasiona warzyw dla UkrainyTVN24
wideo 2/8
TVN24 ŁódźTrwa zbiórka nasion

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbiera nasiona warzyw, które mają trafić do mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy. Obdarowane mają być przede wszystkim osoby starsze, które mimo rosyjskiej inwazji pozostały w domach. - Wegetacja roślin na terenach Ukrainy jest opóźniona, warzywa zdążą więc jeszcze urosnąć i mogą być głównym źródłem żywności dla tych osób w najbliższych miesiącach - podkreśla Arkadiusz Pawełek, wolontariusz i pomysłodawca zbiórki.

Nasiona ogórków gruntowych, pietruszki, buraków, marchewki czy fasoli zbierane są na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Chodzi o zbiórkę warzyw, które jeszcze mogą zostać zasadzone w tym roku i być źródłem żywności dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w kraju pomimo wojny - relacjonuje Olga Mildyn, reporterka TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Walka z głodem

Założenie jest takie, że zebrane nasiona trafią do przydomowych ogródków, zwłaszcza osób starszych. Jest to niezbędne, bo - jak podkreśla Arkadiusz Pawełek, wolontariusz i pomysłodawca zbiórki - wiele osób mierzy się z wizją głodu. 

- W ogródkach są pokopane okopy. Nawet jeżeli ktoś miał zapasy, to i tak już je stracił - podkreśla wolontariusz.

Wskazuje, że transport warzyw do potrzebujących jest - w wojennych warunkach - bardzo skomplikowany. Przewiezienie nasion jest nie tylko łatwiejsze, ale też pozwoli potrzebującym dłużej korzystać z żywności. Pomysłodawca podkreśla, że chociaż jest już późno, to wegetacja roślin na terenie Ukrainy jest opóźniona, dlatego zasadzone nasiona zdążą dać w tym roku plon.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

***

Nasiona można zostawiać w pojemnikach w portierniach, do których nadal zbierana jest żywność dla uchodźców pod opieką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jak również w pokoju 4.18 Katedry Architektury Krajobrazu (3. piętro, budynek Geo-Info-Hydro).

Zbiórka trwa do 19 maja 2022 roku, dzień później zebrane nasiona wyruszą do Ukrainy.

Nasiona można zostawiać w siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tatevosian Yana/Shutterstock

Pozostałe wiadomości