Tajemnice wrocławskiego dworca

Dworzec główny tuż po wybudowaniuWratislaviae Amici

Jego podziemia miały skrywać kilka poziomów korytarzy i szpital. Stąd miała kursować kolej, a tory biec aż do Berlina. Kiedyś, jako największy z europejskich dworców, zachwycał podróżnych. Dziś, po remoncie, odzyskał dawny blask. Poznaj fascynującą historię wrocławskiego Dworca Głównego.

Początki wrocławskiego Dworca Głównego sięgają 1853 roku. Wtedy Towarzystwo Kolei Górnośląskiej otrzymało pozwolenie na uruchomienie linii Wrocław-Poznań. W tym czasie w mieście funkcjonowały trzy inne dworce: Górnośląski, Marchijski i Świebodzki.

- Były one jednak zbyt małe na potrzeby rozwijającego się największego miasta Śląska – twierdzi Arkadiusz Dobrzyniecki, historyk sztuki z Wrocławia.

Tudorowie we Wrocławiu

Miasto za darmo przekazało teren pod budowę, zaledwie kilkaset metrów od Dworca Górnośląskiego. Prace na Polach Stawowych rozpoczęły się już we wrześniu 1855 roku. Architekt Wilhelm Grapow podążał za modą.

- Styl dworca nazywany jest neogotykiem Tudorów. Właśnie w tym czasie zaczynał on być modny, a jedna z najważniejszych budowli Wrocławia musiała być oryginalna – mówi Dobrzyniecki.

Na placu budowy przez dwa lata działało ponad 200 murarzy, zużyto niemal 425 ton gipsu i 1100 ton cementu. W październiku 1857 roku dworzec był gotowy i tak jak dziś jego elewacja była pomarańczowa.

- W tamtych czasach budynki przemalowywano średnio co 20 lat, dlatego nie przywiązywano dużej wagi do barw. W każdej chwili można było ją zmienić – twierdzi historyk sztuki.

Peron w miejscu kas

Torowisko przechodziło przez dzisiejszą halę główną. - Tutaj, w miejscu charakterystycznego podwyższenia, działał peron – przypomina Dobrzyniecki. Przyjeżdżający i wyjeżdżający z Wrocławia mieli do swojej dyspozycji cztery kasy biletowe, pocztę, miejsce wysyłki bagaży, restaurację i poczekalnie dla posiadaczy biletów klasy I, II i III. Własną poczekalnię mieli też ważni królewscy urzędnicy i władcy, a z dworca skorzystał w 1862 roku nawet król pruski Wilhelm I. Plac przed budynkiem urządzony był w stylu ogrodowym. Podróżni mogli wypocząć wśród klombów, drzew i przy fontannie. Znajdował się tu też podjazd dla bryczek.

- Wszystko po to, by podróżni mogli być jak najszybciej rozwiezieni w inne części miasta – opowiada Dobrzyniecki.

Wspaniały dla pisarza

W tym czasie dwustumetrowa hala była największym dworcem w Europie.

- Dworzec miał świadczyć o randze miasta. Wszystko po to, by podróżni od momentu przyjazdu byli pod wrażeniem bogactwa i przepychu – tłumaczy historyk.

Niemiecki dworzec spełniał swoje zadanie. Józef Ignacy Kraszewski, polski pisarz, uważał go za "wspaniały" i "godny uwagi". Dla lwowskiego historyka Henryka Szmitta dworzec w Breslau był zbudowany "w ślicznym stylu" i "ładniejszy i znacznie większy od lwowskiego".

Pomysł na podziały

Jednak rozwój dworca nie wszystkim się podobał. Tory poprowadzono w poziomie ulic, a to rozpoczęło dyskusję nad podziałem miasta na dwie części. Kres podziałowi przyniosło nowatorskie, jak na tamte czasy, rozwiązanie.

- Niektóre z torowisk przeniesiono z poziomu ulic na nasypy. Wybudowano wiadukty, a dzięki temu ruch kolejowy mógł przebiegać nad ulicami. To było bardzo nowoczesne rozwiązanie – twierdzi Dobrzyniecki.

Wielka rozbudowa

Pod koniec XIX wieku podróże pociągiem stały się tak popularne, że dworzec okazał się być za mały. Rozpoczęto więc rozbudowę. Budynek dworca został przemalowany na szarozielono. Dotychczasowa hala peronowa została pozbawiona torów.

- Od tej pory miała być halą recepcyjną, a więc miejscem gdzie można kupić bilet, zasięgnąć informacji czy sprawdzić godzinę na ogromnym zegarze – wyjaśnia Dobrzyniecki. Tutaj znalazły się rozkłady jazdy, księgarnia i punkty usługowe (m.in. biuro podróży i kantor).

Zlikwidowano, sąsiadujące z dworcem, kolejowe składy węgla, a w ich miejscu wybudowano pięć nowych peronów. Te wraz z nowymi torowiskami zostały wybudowane wyżej, tak aby pasowały do podniesionej na nasyp i wiadukt kolei. Perony 1-4 miały po dwa tory i zadaszone stworzyły częściowo przeszkoloną olbrzymią halę peronową. Do każdego z ośmiu torów przylegały, wyposażone w windy, niższe perony bagażowe. Peron nr 5 do dziś ma tylko jeden tor i znajduje się poza halą.

Zamach i schron

W 1943 roku grupa żołnierzy Armii Krajowej, oddelegowana do działań odwetowych na terenie III Rzeszy, zorganizowała zamach bombowy na Dworcu Głównym. Bomba wybuchła w momencie, gdy przy peronie zatrzymał się pociąg z żołnierzami Wermachtu. W wyniku eksplozji zginęły cztery osoby.

Rok później pod Dworcem Głównym wybudowano schron, który mógł pomieścić 500 osób. Miał służyć przede wszystkim pracownikom kolei i pasażerom podczas bombardowań dworca. To, co znajdowało się pod ziemią, Niemcy zalali wodą podczas działań wojennych. Wokół tego schronu narosły miejskie legendy. Jedne mówiły o trzech poziomach zbrojonych, betonowych pomieszczeń i systemie podziemnej komunikacji kolejowej. Inne, że pod dworcem miał działać szpital do którego podziemną koleją dowożono rannych. Stąd kolej miała kursować po Wrocławiu, a tory biec aż do Berlina.

Kulturalny dworzec

To we Wrocławiu powstało pierwsze w Polsce kino dworcowe. Początkowo nie miało ono drzwi, można więc było wejść i wyjść w trakcie seansu. Filmy wyświetlano co godzinę, a program zmieniał się co tydzień. Kino zostało ostatecznie zamknięte, gdy w 2010 roku ruszał remontu Dworca Głównego. W "Stawce większej niż życie" wrocławski dworzec odgrywał rolę berlińskiego, a w 1980 roku tutaj Janusz Morgenstern kręcił film "Mniejsze niebo".

Nieszczęśliwy nr 3

8 stycznia 1967 roku na dworcu doszło do tragicznego wypadku. Aktor Zbigniew Cybulski próbował wskoczyć do odjeżdżającego z peronu nr 3 pociągu. Nie zdążył jednak i wpadł pomiędzy wagony. Doznał obrażeń na tyle poważnych, że po walce o życie w szpitalu zmarł. Na peronie znajduje się tablica upamiętniająca aktora, którą odsłonił Andrzej Wajda.

Przełomowy remont

Przez lata dworzec niszczał. Wyremontowano go dopiero przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Przywrócono mu pierwotny kolor, który dla wielu początkowo był nie do przyjęcia. Podczas prac robotnicy odkryli zabytkowe, secesyjne kasy biletowe, które na dworzec trafiły podczas jego wielkiej rozbudowy na przełomie XIX i XX wieku. Dawny ogrodowy plac po wojnie stał się postojem taksówek i parkingiem, dziś trawiaste pagórki i fontanna nawiązują do pierwszego zagospodarowania.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga//ec / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Pożegnaliśmy stary i przywitaliśmy nowy - 2025 rok. Dla wielu to czas nowych postanowień lub innych zmian. Niektóre z nich są już pewne, jak na przykład pojawienie się na mapie kraju nowych miast.

Stało się! Mamy Nowy Rok

Stało się! Mamy Nowy Rok

Źródło:
tvn24.pl

Poszczególne kraje wchodzą kolejno w Nowy Rok. Razem z nami zrobiły to między innymi Niemcy i Francja. Zmiana daty nastąpiła już także w Wielkiej Brytanii, Japonii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Chinach, Australii czy Nowej Zelandii. Nowy rok najwcześniej zaczął się na leżącej na Pacyfiku wyspie Kiritimati i leżącej tam miejscowości Poland.

Kolejne kraje zrywają kartkę z kalendarza

Kolejne kraje zrywają kartkę z kalendarza

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kijów godzinę przed nami powitał Nowy Rok. Na głównym placu w centrum miasta nie było jednak hucznego świętowania. Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował przesłanie, w którym skierował do Ukraińców wyrazy wdzięczności za ostatnie 12 miesięcy. "Dla mnie zaszczytem jest być prezydentem takich ludzi – Ukraińców, którzy udowadniają, że żaden pocisk manewrujący nie pokona narodu, który ma skrzydła" - napisał.

"Żaden pocisk manewrujący nie pokona narodu, który ma skrzydła". Nowy Rok w Kijowie i przesłanie Zełenskiego

"Żaden pocisk manewrujący nie pokona narodu, który ma skrzydła". Nowy Rok w Kijowie i przesłanie Zełenskiego

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W noc sylwestrową na terenie trzech województw obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. W nocy podmuchy mogą sięgać 115 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. W nocy podmuchy mogą sięgać 115 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał w Nowym Jorku z broniącym tytułu liderem światowego rankingu Norwegiem Magnusem Carlsenem 0:3 w półfinałowym meczu mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Zdobył brązowy medal.

Jan-Krzysztof Duda brązowym medalistą mistrzostw świata w szachach błyskawicznych

Jan-Krzysztof Duda brązowym medalistą mistrzostw świata w szachach błyskawicznych

Źródło:
PAP

Karol Nawrocki to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej - ocenił w podcaście Kultury Liberalnej politolog profesor Antoni Dudek. Jego zdaniem prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS w wyborach prezydenckich "będzie zdolny do działań w roli prezydenta, do których żaden z jego poprzedników, łącznie z Andrzejem Dudą, nie był zdolny".

Karol Nawrocki "to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi"

Karol Nawrocki "to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi"

Źródło:
Kultura Liberalna

Nie udało się uratować życia 34-letniego mężczyzny, który w Kobierzycku (woj. łódzkie) został potrącony przez 35-latka. Z ustaleń policji wynika, że miejsce, w którym doszło do wypadku, jest nieoświetlone.

34-latek szedł jezdnią, został potrącony. Nie żyje

34-latek szedł jezdnią, został potrącony. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24

- Przed Polską wciąż jest wiele wyzwań. To, jak na nie odpowiemy, zdecyduje o tym, czy ten dobry czas dla Polski będzie kontynuowany - powiedział w orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda. Nawiązując do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, podkreślił, że "bezpieczeństwo naszej ojczyzny musi być najważniejszą sprawą dla przyszłego prezydenta". - Niezależnie od tego, komu powierzymy ten urząd - dodał.

Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Źródło:
tvn24.pl

- Propozycja posłów klubu Polski 2050-TD jest nierozsądna - ocenił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że klub Lewicy nie poprze tak zwanej ustawy incydentalnej dotyczącej rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Czarzasty o "nierozsądnej" propozycji Hołowni. Lewica jej nie poprze

Czarzasty o "nierozsądnej" propozycji Hołowni. Lewica jej nie poprze

Źródło:
PAP

Dwa ciała znaleziono w jednym z mieszkań w Lubinie (woj. dolnośląskie). Policja informuje, że zdarzenie "miało charakter kryminalny".

Zwłoki dwóch osób w mieszkaniu. Policja: zdarzenie ma charakter kryminalny

Zwłoki dwóch osób w mieszkaniu. Policja: zdarzenie ma charakter kryminalny

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecka policja poinformowała we wtorek o zatrzymaniu w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg napastnika, który zaatakował nożem kilka osób. Dwie z nich trafiły do szpitala.

Atak w Berlinie, napastnik zaatakował nożem kilka osób

Atak w Berlinie, napastnik zaatakował nożem kilka osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że otrzymał we wtorek pierwszy, liczący blisko 200 stron szczegółowy raport przygotowany przez zespół prokuratorów w Prokuraturze Krajowej. Raport zawiera analizę postępowań z lat 2016-2023, w stosunku do których wystąpiło podejrzenie politycznego wpływu na ich przebieg i podejmowane decyzje.

Bodnar dostał pierwszy raport. "Podejrzenie dotyczy ponad 600 postępowań"

Bodnar dostał pierwszy raport. "Podejrzenie dotyczy ponad 600 postępowań"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sceny jak z gangsterskiego filmu w Łańcucie na Podkarpaciu. Pięciu zamaskowanych mężczyzn włamało się do domu miejscowego biznesmena. Napastnicy skrępowali go i torturowali, żądając otwarcia sejfu. Zabrali znajdujące się tam pieniądze i uciekli. Szuka ich policja. Pod koniec sierpnia do podobnego napadu doszło w Sanoku.

Brutalny napad na biznesmena. Polewali gorącą wodą i środkiem chemicznym, grozili nożem

Brutalny napad na biznesmena. Polewali gorącą wodą i środkiem chemicznym, grozili nożem

Źródło:
Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Do Sejmu wpłynął z inicjatywy grupy posłów KO, Polski 2050 i PSL projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zakłada, że parlamentarzysta, wobec którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie będzie mógł między innymi korzystać z prawa do uposażenia.

"Zbieg Romanowski zostanie pozbawiony pieniędzy". Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie

"Zbieg Romanowski zostanie pozbawiony pieniędzy". Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

10-latka z Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie) zadzwoniła na numer alarmowy 112 i wezwała pomoc dla swojej mamy. Dzięki temu kobiecie została udzielona pomoc. Dziewczynka została wyróżniona przez komendanta jędrzejowskiej policji.

10-latka zadzwoniła na 112 i uratowała mamę. "Mała bohaterka"

10-latka zadzwoniła na 112 i uratowała mamę. "Mała bohaterka"

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w zderzeniu pięciu aut w miejscowości Wałków (powiat krotoszyński, województwo wielkopolskie). Jedna z nich została zabrana do szpitala, pozostałych opatrzono na miejscu.

Karambol w Wielkopolsce. Są ranni

Karambol w Wielkopolsce. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jest zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Lublinie o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Potrącona przez niego na przejściu dla pieszych kobieta zmarła. Śledczy uznali, że do zdarzenia nie doszło z winy kierowcy.

Wiceszef SW śmiertelnie potrącił kobietę na pasach. Śledztwo umorzono, jest zażalenie

Wiceszef SW śmiertelnie potrącił kobietę na pasach. Śledztwo umorzono, jest zażalenie

Źródło:
PAP

Policjanci z Niepołomic (woj. małopolskie) poszukują 15-letniej Natalii Białki, która wyszła z domu 30 grudnia i do chwili obecnej nie wróciła. W mediach społecznościowych i na stronie internetowej policji w Wieliczce opublikowano wizerunek nastolatki z opisem.

Zaginęła 15-letnia Natalia. Szuka jej policja

Zaginęła 15-letnia Natalia. Szuka jej policja

Źródło:
tvn24.pl

Dwa rosyjskie odrzutowe samoloty transportowe Ił-76 na zmianę latają między Rosją a bazą lotniczą Al-Chadim w Libii, w której stacjonują rosyjscy najemnicy - przekazali analitycy włoskiego portalu Itamilradar. W ostatnich dniach po raz pierwszy od obalenia reżimu Baszara al-Asada bezpośrednio z Syrii przyleciał tam też jeden z największych samolotów transportowych na świecie, Antonow An-124.

Rosja wzmacnia most powietrzny. Wysłała największy samolot wojskowy na świecie

Rosja wzmacnia most powietrzny. Wysłała największy samolot wojskowy na świecie

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Można dziś stworzyć nieprawdopodobną informację związaną z polityką i podać ją w wiarygodnej formie, a odbiorcy uwierzą. Dlaczego tak się dzieje? - To mały piksel skomplikowanego obrazu - wyjaśnia ekspert.

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

Źródło:
Konkret24

30 lat temu poznańscy strażacy walczyli z pożarem dawnego cyrku Olympia. Budynku nie udało się uratować. Doszczętnie spłonął wraz z teatralnymi rekwizytami, które w nim się wtedy znajdowały. Gdy go budowano w 1929 roku, był największą drewnianą kopułą w Europie.

Przez petardę z dymem poszedł kawał historii

Przez petardę z dymem poszedł kawał historii

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma szans na żadne rozmowy pokojowe z Palestyńczykami. Przeciwnie"

"Nie ma szans na żadne rozmowy pokojowe z Palestyńczykami. Przeciwnie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Muzyka, tańce i zabawa czy może jednak zacisze własnej kanapy? W dużym towarzystwie czy w gronie najbliższych? Podczas miejskich imprez czy na domówce, a może przed telewizorem? W szykownej kreacji czy w stroju domowym? Jak pożegnaliście miniony rok i powitaliście nowy? Redakcja Kontaktu24 czeka na Wasze zdjęcia i relacje z sylwestra!

Hucznie czy spokojnie? Na mieście czy w domu? Jak spędziliście sylwestra?

Hucznie czy spokojnie? Na mieście czy w domu? Jak spędziliście sylwestra?

Źródło:
Kontakt24

"Branża", "Pingwin", "Detektyw" czy "Julia" - to tylko część dostępnych na Max seriali, które trafiły na przygotowaną przez redakcję dziennika "The Guardian" listę najlepszych produkcji roku. Co jeszcze się na niej znalazło?  

"The Guardian" wybrał najlepsze seriale 2024. Te produkcje zobaczysz na platformie Max

"The Guardian" wybrał najlepsze seriale 2024. Te produkcje zobaczysz na platformie Max

Źródło:
The Guardian
Iga, Julia, dwie Ole - one dały radę. Lista tych, którzy zawiedli, jest dłuższa

Iga, Julia, dwie Ole - one dały radę. Lista tych, którzy zawiedli, jest dłuższa

Źródło:
tvn24.pl
Premium