Sześć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w gnieździe na terenie nadleśnictwa Żmigród. Coroczna akcja sztucznego powrotu drapieżników do dolnośląskich lasów ma pomóc w reintrodukcji tego zagrożonego gatunku.
- Sokół to jeden z najrzadszych gatunków w Polsce. Jego nadrzewna populacja europejska całkowicie wyginęła w latach 60-tych. Teraz ptaki, dzięki nam i pomocy przyrodników ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka, powracają do dolnośląskich lasów - informuje Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Ratują zagrożony gatunek
Ptaki zostały już przewiezione do nadleśnictwa w Żmigrodzie. W gnieździe zostaną zamknięte przez około 10 dni. Muszą bowiem przyzwyczaić się do nowego miejsca. Przez miesiąc będą jeszcze dokarmiane. Organizatorzy akcji spodziewają się, że za kilka lat sokoły założą w okolicy swoje prawdziwe gniazda.
- Po osiągnięciu dojrzałości, w wieku około 2-3 lat, uznają ten teren za swój. W naturze drapieżniki nie budują samodzielnie gniazd, lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków na przykład orła lub bociana. Sztuczne gniazda zostaną otwarte, gdy ptaki będą gotowe do pierwszego lotu - wyjaśnia Borkacki.
Jest już 127 sokołów
W Polsce, dzięki zaangażowaniu sokolników, doliczono się dwudziestu gniazd sokoła wędrownego. W Głogowie jest jedna para gniazdująca na stałe. Od początku akcji w 2010 roku reintrodukowano na Dolnym Śląsku 127 sztuk tych ptaków.
Ogólnopolskie działania Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" są wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środkówNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wartość projektu realizowanego na Dolnym Śląsku to ponad 81 tys. zł.
Autor: balu/ansa / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka