Monumentalny gmach z przeszłości. Tak wyglądał "Luwr Śląska"

Dzieje Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Dzieje Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu
fotopolska.eu
Gmach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych w 1880 roku fotopolska.eu

Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych stanęło w niemieckim Breslau 135 lat temu. Było najważniejszą tego typu placówką w tym regionie. W powojennej Polsce budynek przetrwał tylko dwie dekady. Według niektórych można było go odbudować, ale władza zdecydowała się na jego wyburzenie i postawienie w tym miejscu tzw. tysiąclatki.

Przy wrocławskim placu Muzealnym jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieściło się Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych. Dziś prócz nazwy próżno szukać tu pozostałości po dawnej placówce kulturalnej.

Klasycystyczny gmach został otwarty w 1880 roku. Jednak działania zmierzające do utworzenia tej instytucji rozpoczęły się dużo wcześniej.

Gmach na początku XX wiekuWratislaviae Amici

Zrzutka mieszkańców i działka od miasta

– W latach 60. XIX wieku, w czasie coraz większej potęgi gospodarczej Niemiec, rodziły się inicjatywy powołania instytucji kultury. Początkowo planowano połączyć muzeum z akademią sztuki. Jednak okazało się to niemożliwe ze względów praktycznych, bo do takiej inwestycji potrzebny byłby olbrzymi budynek – mówi dr Piotr Łukaszewicz, emerytowany kurator Galerii Sztuki XVI-XIX wieku Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

By stworzyć muzeum, fundusze zbierano m.in. wśród mieszkańców miasta. Orędownicy powstania obiektu założyli komitet budowy, któremu przewodniczył ówczesny dyrektor miejscowego Ogrodu Botanicznego.

Działkę pod budowę za darmo przekazały władze miasta. Grunt znajdował się poza ścisłym centrum na tzw. Przedmieściu Świdnickim. – Ujemną stroną tej lokalizacji było to, że muzeum stanęło na środku placu. To uniemożliwiło późniejszą rozbudowę obiektu – wyjaśnia Łukaszewicz.

Podziw rósł z każdym kolejnym krokiem

Zanim jednak ktokolwiek pomyślał o rozbudowie, zastanawiano się, jak budynek powinien wyglądać. Rozpisano konkurs architektoniczny. Chętni projektanci mieli niemal rok na opracowanie planów. Wybrano ten autorstwa Otto Ratheya. Budowa trwała 5 lat. W tym czasie główny architekt zmarł, a za nadzorowanie prac odpowiedzialny został Karl Grosser, późniejszy twórca hotelu Monopol.

Monumentalny budynek uroczyście otwarto 25 czerwca 1880 roku. Przy przecinaniu wstęgi obecny był cesarz Wilhelm I. Tydzień później drzwi Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych otwarto dla zwiedzających. Witały ich monumentalne schody, które miały przypominać o tym, że goście wchodzą do zacnej i poważnej instytucji.

Wnętrza Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych Wratislaviae Amici

Po pokonaniu szerokich stopni odwiedzający przechodzili do wejścia osłoniętego 10-kolumnowym jońskim portykiem.

– Zdecydowano się na takie kolumny, bo pod koniec XIX wieku uważano, że sztuka jońska to sztuka ludzi uczciwych i dbających o dobra etyczne i estetyczne. Kojarzyły się z wtedy z najlepszymi zasadami – tłumaczy dr Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Okazały gmach miał sygnalizować, że za fasadą kryją się prawdziwe skarby. Z każdym kolejnym krokiem miłośnicy sztuki wprawiani byli w coraz większy zachwyt. – Bogato zdobiona klatka schodowa miała wprowadzać, jak podczas procesji, do ważnych pomieszczeń. Kolorowe freski pokazywały sceny z życia świata antycznego i chrześcijańskiego. Wszystko to nastrajało uroczyście – przyznaje Zwierz.

Nie tylko obrazy zachwycały zwiedzających. Wrażenie robiła też ozdobna klatka schodowafotopolska.eu

"Luwr Śląska"

W olbrzymim gmachu znalazło się miejsce dla galerii, 14 sali wystawienniczych, sali dydaktycznych, audytorium, biblioteki, a także pracowni malarskich i rzeźbiarskich. Do schyłku XIX wieku w budynku mieściło się także Muzeum Starożytności Śląskich. Wstęp był bezpłatny, a wystawy przyciągały głodnych kultury mieszkańców Breslau i prowincji.

Koncert na schodach muzeum w trakcie XII Ogólnoniemieckiego Zjazdu ŚpiewaczegoWratislaviae Amici

– To był taki Luwr Śląska. Najważniejsze muzeum w tym regionie. W kolekcji nie było rozpoznawalnych nazwisk wielkich mistrzów, ale były ciekawe obrazy sztuki niderlandzkiej i włoskiej. Prezentowano dawną i bardziej współczesną sztukę śląską – wymienia były kurator. Na parterze wystawiano rzeźby, miedzioryty i sztukę sakralną.

Krytyka artystów i ponowne ożywienie

Jednak we wrocławskim muzeum można było podziwiać przede wszystkim obrazy. Dlatego gmach szybko zyskał miano "muzeum obrazów".

– Sztuka ewoluowała, a gusta dyrekcji nie nadążały za tym zjawiskiem. Pod koniec XIX wieku muzeum miało opinię konserwatywnego i było krytykowane przez świat artystyczny – przyznaje kurator. W tym czasie uważano, że przez koncentrację na tematach historycznych i portretach władców jest prowincjonalne i wsteczne.

Wszystko zmieniło się w okresie międzywojennym. Nowy dyrektor Heinz Braune ożywił instytucję: unowocześnił sposób ekspozycji i to co się na niej znajdowało. Podczas jego rządów Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych odzyskało znaczenie artystyczne.

Niektóre z muzealnych zbiorów fotopolska.eu

Próby ratowania muzealnego dobytku

Podczas II wojny światowej muzeum nieprzerwanie funkcjonowało. Jednak, wraz z przedłużającymi się działaniami wojsk, pustoszały kolejne jego sale. Od 1943 roku eksponaty systematycznie wywożono.

– Zbiory wywożono do składnic urządzonych w klasztorach i zamkach rozsianych na Śląsku. Tam miały przetrwać wojnę, ale ich los był bardzo różny – relacjonuje dr Łukaszewicz.

Niektóre zniszczyły pożary, inne zostały zrabowane przez Sowietów i szabrowników.

– Do tej pory odnajdują się na aukcjach na zachodzie. Czasem udaje się je odzyskać. Tak było z obrazem Jacoba Jordaensa, który zaginął po ewakuacji do Kamieńca Ząbkowickiego. Niedawno wrócił do Wrocławia – mówi muzealnik.

Część egzemplarzy trafiła do zbiorów warszawskich, poznańskich i krakowskich. Tak było m.in. z obrazem "Adam i Ewa" Lukasa Cranacha Starszego, który w Muzeum Narodowym w Warszawie wisi do dziś.

Przetrwał wojnę, nie dał rady w PRL

W trakcie oblężenia Breslau gmach został nieznacznie uszkodzony: ucierpiał dach, część wnętrz została nadpalona, a w oknach nie było szyb. Na klatce schodowej zachowały się kolorowe freski. Niektóre pomieszczenia jeszcze przez pewien czas były użytkowane. Jak wspomina dr Łukaszewicz, z wojennej zawieruchy obronną ręką wyszła m.in. biblioteka, której zbiory i regały trafiły później do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ruiny budynku. Według niektórych można było je odbudowaćfotopolska.eu

Przez kilkanaście lat dawny monumentalny gmach stał i niszczał. W jego murach bawiły się dzieci mieszkające w sąsiedztwie i fotografowali się przyjezdni.

Ponowną atrakcją miasta jednak nie został. Wprawdzie niektórzy z powojennych architektów uważali, że budynek da się uratować, ale nie mieli siły przebicia. Według ekspertów o rozbiórce z lat 60. XX wieku prawdopodobnie zdecydowało kilka czynników.

- Ruina mogła się źle kojarzyć polskim władzom. W końcu była symbolem dawnej potęgi niemieckiej, a ludzie wciąż pamiętali niedawno zakończoną wojnę. Co więcej, w mieście powstało już muzeum, dlatego przeważyło myślenie praktyczne: po co kolejny taki obiekt skoro nie ma dużej kolekcji? W zamian postawiono tu więc zwyczajną szkołę – wyjaśnia Zwierz.

Szkoła Podstawowa nr 67 działa w tym miejscu do dziś.

Więcej zdjęć na stronie Stowarzyszenia Wratislaviae Amici.

Zobacz zdjęcia Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych na stronie Fotopolska

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: fotopolska.eu

Pozostałe wiadomości

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl