Romopedia ma przybliżać romskie tradycje i zwyczaje oraz przełamywać negatywne stereotypy związane z Romami - taki cel założyła sobie Fundacja Integracji Społecznej Prom, która zainicjowała projekt. Póki co internetowa encyklopedia liczy ponad sto haseł, ale twórcy zapewniają, że będzie uzupełniana.
- Uruchomiona w lutym tego roku Romopedia liczy 120 haseł związanych z tradycjami, zwyczajami i kulturą romską. W najbliższym czasie będziemy rozbudowywać tę internetową encyklopedię, by ludzie mogli mieć wyczerpującą i rzetelną wiedzę o Romach - mówi Agata Szakiel, rzeczniczka fundacji Prom. Dodaje, że w ciągu dwóch miesięcy będzie dostępny także bezpłatny audiobook, zawierający podstawowe informacje o Romach. Będzie go można pobrać ze strony internetowej.
Czego się dowiemy?
Na stronie www.romopedia.pl już można przeczytać pierwsze hasła i dowiedzieć się m.in. czym była dla Romów akcja zatrzymania taborów, kim jest SzeroRom, co wspólnego z Romami mają Indie, jakiego wyznania są Romowie, czy kim są Lowarzy.
Za opiekę merytoryczną oraz konsultacje faktograficzne odpowiada Janusz Balkowski, autor oraz redaktor książek dotyczących historii, edukacji i kultury romskiej, a za redakcję odpowiada dr Łukasz Kwadrans, politolog, pedagog, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, badacz mniejszości romskiej.
"Jeden z wielu"
Romopedia jest kolejnym elementem prowadzonej przez fundację od 2012 roku akcji pt. "Jeden z wielu". Akcja polega prezentowaniu na billboardach osób należących do romskiej mniejszości etnicznej, które żyją w polskim społeczeństwie. Są m.in. górnikami, robotnikami, urzędnikami.
- Zawsze przeprowadzamy badania opinii społecznej przed i po akcji "Jeden z wielu". Gdy zakończyliśmy ją na Dolnym Śląsku, okazało się, że aż 17 procent badanych mieszkańców tego regionu zmieniło na pozytywną swą opinię o Romach - chwali się Agata Szakiel. Obecnie kampania billboardowa trwa w trzech kolejnych regionach: na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce.
Pomagają wykluczonym
Fundacja Integracji Społecznej Prom działa od jedenastu lat i zajmuje się środowiskami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi m.in. świetlice środowiskowe we Wrocławiu i innych miastach.
Jak podaje na swojej stronie internetowej, w Polsce żyje ok. 20 tys. osób przyznających się do przynależności do romskiej mniejszości etnicznej.
Autor: zpez/lulu / Źródło: PAP, wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl