Ma być szerzej i głębiej, a przez to bezpieczniej. We Wrocławiu rozpoczęły się prace nad udrażnianiem koryta Odry, by ochronić miasto przed kolejnymi powodziami.
- Węzeł wodny, który we Wrocławiu jest kluczem do bezpieczeństwa w razie powodzi jest przebudowywany. Koryto Odry w tym miejscu będzie ponad 20-25 cm poszerzone, więc rzeka będzie bezpieczniejsza - relacjonował Tomasz Kanik, reporter TVN24, który z bliska przyglądał się pracom prowadzonym nad Odrą przy ul. Kochanowskiego.
Wrocławski Węzeł Wodny powstał w 1903 roku. Zakładano wtedy, że jest on w stanie przyjąć przepływ wody do 2400 m sześciennych na sekundę.
- Większość budowli w tym węźle to początek ubiegłego wieku lub budowle w stylu "późnego Gierka". Wszystko będzie przebudowane na nowo - dodał Kanik.
Po wielkiej powodzi
15 lat od wielkiej powodzi, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął prace nad udrożnieniem i przebudową kanałów Odry. Rzeka ma być poszerzona i pogłębiona. RZGW planuje m.in. zmodernizowanie kanału na odcinku od jazu Bartoszowice do ujścia starej Odry oraz od jazu Psie Pole do Poznańskich Mostów kolejowych. Po zakończeniu prac ma być bezpieczniej niż podczas powodzi tysiąclecia.
W 1997 roku węzeł nie wytrzymał naporu wody. Maksymalny przepływ Odry wyniósł wtedy 3640 m sześciennych na sekundę. Woda wtargnęła do centrum Wrocławia, a północna część miasta została odcięta od świata. Na osiedlu Kozanowie, które najbardziej ucierpiało, woda sięgała miejscami do pierwszego piętra budynków.
Nie tylko Odra
Pracy jest sporo, zwłaszcza że remonty mają się toczyć jeszcze w 20 innych punktach nad Odrą. Wszystko ma się skończyć jesienią przyszłego roku.
Niebawem ma zostać wybrany także wykonawca budowy suchego zbiornika w okolicach Raciborza, który ma być dodatkowym zabezpieczeniem dla stolicy Dolnego Śląska.
Autor: ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: RZGW we Wrocławiu