Oryginalny rękopis "Pana Tadeusza" z 1834 roku będzie głównym punktem wystawy, która w 2016 roku zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza.
Paryski rękopis poematu Adama Mickiewicza w 1999 roku trafił do zbiorów wrocławskiego Ossolineum. W 2016 roku zostanie przeniesiony do Kamienicy pod Złotym Słońcem, by przyciągać wrocławian do powstającego jeszcze Muzeum Pana Tadeusza.
- Tekst "Pana Tadeusza" jest kopalnią tematów, zjawisk kulturowych, literackich i z dziedziny szeroko rozumianej sztuki. To pole dające możliwości olbrzymiej eksploatacji – mówi Małgorzata Orzeł, kurator Muzeum Pana Tadeusza.
Wiele narodów, jedno dziedzictwo
"Pan Tadeusz" nie będzie jednak osamotniony. Obok niego prawdopodobnie pojawią się też rękopisy Juliusza Słowackiego. Część ekspozycji będzie poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, a na wystawie najprawdopodobniej znajdą się też oryginalne rękopisy Aleksandra Fredry.
Tekst Mickiewicza będzie więc punktem wyścia do poruszania się po równych tematach literackich i historycznych, związanych z kulturą XIX-wiecznej Polski.
- Myślimy również o tym, żeby pokazać te zjawiska w szerszym, europejskim kontekście, na przykład wpływu niemieckiej literatury romantycznej na polską. Chcemy zwrócić uwagę, na myśl, że ówczesna Europa składała się z wielu narodów, z których każdy wnosił coś do jej wspólnego dziedzictwa – dodaje Orzeł.
Multimedialny „Pan Tadeusz”
Oprócz literatury na wystawie pojawią się też eksponaty z innych dziedzin ówczesnej sztuki. Co konkretnie - tego kuratorzy muzeum nie chcą jeszcze zdradzać. Wiadomo jednak, że ekspozycja będzie miała charakter multimedialny i interaktywny przez co znajdzie się w niej wiele propozycji dla dzieci. Wystawa będzie też przystosowana dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i niedowidzących.
Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 roku. Od tego czasu wyremontowano Kamienicę Pod Złotym Słońcem i rozstrzygnięto konkurs na koncepcję ekspozycji stałej. Związane z nią prace mają się rozpocząć w 2013 roku. Trzy lata później wystawa ma zostać otwarta. Jej koszt to ponad 15 mln zł.
Autor: ansa/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Pleple2000