24 miliony barw. Tyle kolorów do dyspozycji mają twórcy projektu P.I.W.O., czyli Potężnego Indeksowanego Wyświetlacza Oknowego. Tym razem za "płótno" swojego świetlnego dzieła wybrali siedzibę banku w centrum Wrocławia. - Dodali kolory, dużo lepszą muzykę i niemalże robią teledyski - zachwycali się mieszkańcy.
- Zależało nam na tym, żeby zrobić pokaz na najbardziej reprezentacyjnym miejscu we Wrocławiu, a chyba nie ma nic lepszego niż rynek. Wybór był prosty, a przygotowania trwały tydzień. Tyle czasu zajęło nam stworzenie części artystycznej, czyli przygotowanie animacji i wybranie muzyki - opowiadał Marcin Lewandowski, koordynator projektu P.I.W.O.
Teledyski na banku
Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy rozświetlił w sobotę wieczorem gmach banku w samym sercu Wrocławia. Okna budynku, za którymi na co dzień urzędują finansiści, świeciły nie tylko w różnych kolorach, ale też w odmiennych kombinacjach tworząc teledyski do znanych piosenek.
- W każdym oknie ustawiony jest moduł świetlny, który może świecić jedną z 24 milionów barw. Do każdego modułu wysyłany jest więc sygnał jakim kolorem i z jaką jasnością ma świecić w danej chwili. Takie sygnały wysyłane są kilkaset razy na sekundę - tłumaczył Lewandowski.
Zachwyceni kolorami
I tak, kilkaset wrocławian zgromadzonych na rynku mogło podziwiać m.in. tańczącego ludzika, bijące serce czy tykający zegar. Wszystko w kolorach tęczy: od niebieskiego, przez zieleń, czerwień, żółty i aż po biel.
- Jestem zafascynowany oprawą techniczną i muzyczną - mówił Adrian, który stał w tłumie zapatrzonych na pokaz osób.
- Dodali kolory, dużo lepszą muzykę i niemalże robią teledyski. Nie robią tylko jednej piosenki, ale robią mix, co przyciąga publiczność. To jest po prostu świetne - zachwycała się z kolei Oliwia.
Czym jest P.I.W.O.?
P.I.W.O. to stworzony przez studentów Politechniki Wrocławskiej nietypowy system oświetlenia budynków. Od 2007 roku akademik T16, należący do Politechniki, zamienia się w ogromny wyświetlacz sterowany przez jeden komputer.
Od 2011 roku twórcy P.I.W.O. zaczęli przeprowadzać pokazy także w innych miastach akademickich Polski i dotarli też do Czech.W październiku 2012 roku pokaz rozświetlił również najwyższy budynek we Wrocławiu - Sky Tower. Tydzień temu specjalny pokaz odbył się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Autorami systemu są członkowie Studenckiego Koła Naukowego MOS, działającego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Politechnice Wrocławskiej.
Autor: ansa / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław