Pawilon Czterech Kopuł ma odzyskać dawny blask

Iglica na tle Pawilonu Czterech KopułWratislaviae Amici

Kiedy powstawał, mało kto wierzył w jego sukces. Na otwarcie nie zaproszono nawet architekta, który go zaprojektował. Jednak już po pierwszej wystawie okazało się, że wrocławski Pawilon Czterech Kopuł był strzałem w dziesiątkę. Dziś zespół budynków jest zamknięty i czeka na generalny remont.

Na początku XX wieku Wrocław przygotowywał się do wielkiej, rocznicowej wystawy, która miała prezentować historię i gospodarczy dorobek Śląska. Jednak podczas przygotowań okazało się, że powstająca w tym czasie Hala Ludowa nie sprosta temu zadaniu.

- Wprawdzie była ona bardzo nowoczesnym budynkiem jednak, mimo wielkich rozmiarów, nie pomieściłaby wystawy historycznej - wyjaśnia Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Narodził się więc pomysł, by niedaleko budowanej hali, powstał Pawilon Czterech Kopuł.

Przymierze architektów

Początkowo władze Wrocławia nie były temu przychylne, bowiem w 1912 roku trwały już zaawansowane prace przy wznoszeniu Hali Ludowej.

– W radzie miejskiej zasiadały wtedy osoby, dla których ważniejsze było dofinansowanie łaźni czy szkoły. Nie bardzo chciano inwestować pieniądze w kolejny obiekt wystawienniczy – mówi Zwierz.

Niechęć radnych nie powstrzymała jednak Hansa Poelziga, niemieckiego architekta, który błyskawicznie przygotował projekt Pawilonu. – Organizował spotkania i przekonywał, że warto wydać pieniądze na kolejną stałą budowę na terenach wystawowych – dodaje kustosz.

Zdeterminowany architekt wystąpił z odczytem w Śląskim Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. W lobbowaniu na rzecz Pawilonu wspomagał go też jego przyjaciel Max Berg, twórca Hali Stulecia.

Sale pod kopułami

W końcu władze miasta zgodziły się na budowę i tak stworzono Pawilon Czterech Kopuł. Początkowo nazywany był Pawilonem Wystawy Historycznej, a jego budowa kosztowała 200 tys. marek. Hala Ludowa była dziesięciokrotnie droższa.

– We Wrocławiu powstał obiekt łączący grecki antyk z elementami XIX-wiecznymi, czyli czasów, którym poświęcona miała być pierwsza wystawa – tłumaczy Zwierz.

Mimo tego, że niektórym kopuły wydają się identyczne, w rzeczywistości różnią się od siebie. Północna i południowa są większe i wybudowane w kształcie elipsy. Zachodnia i wschodnia są mniejsze i zbudowano je na rzucie koła. Na wewnętrznym dziedzińcu Pawilonu urządzono ogród z fontanną, na której szczycie stała figura Pallas Ateny. Również wnętrze Pawilonu było przemyślane.

– Sale, w których pokazywano podobizny zwycięzców musiały mieć jak najwięcej światła. Były to więc głównie sale kopułowe – wyjaśnia kustosz tłumacząc, że układ sal pozwalał na to, by widz od razu przechodził z jednej do drugiej. – Pozwalało to na tworzenie wystaw ułożonych chronologicznie lub tematycznie – dodaje.

Zgrzyt przy pierwszej wystawie

Debiutancka wystawa została otwarta w 1913 roku przez księcia Fryderyka Wilhelma. Jednak Poelzig, twórca Pawilonu, nie został przedstawiony ani cesarzowi, ani przybyłym na otwarcie oficjelom. Do spotkania ostatniego następcy tronu Rzeszy z architektem, doszło dopiero na tarasie restauracyjnym.

– To wydarzenie oburzyło Maxa Berga, bo dobrym zwyczajem było to, że twórca budowy witał gości. W tym przypadku było inaczej. Berg był tak zły, że napisał list w obronie Poelziga do burmistrza Wrocławia – mówi Zwierz.

Mimo nieprzyjemnego incydentu, wystawa okazała się sukcesem. Historyczna ekspozycja przedstawiała dzieje wojen napoleońskich i dorobek wojsk pruskich. Podzielona została na cztery działy, a pierwszy z nich otwierały osobistości. To w nim zebrano marmurowe popiersia dowódców wojskowych, portrety i statuetki. Kolejne działy poświęcone były uzbrojeniu i skutkom wojny przegranej przez Napoleona. W części czwartej, mieszkańcy ówczesnego Breslau, mogli obejrzeć modę i sztukę użytkową z początku XIX wieku.

Kłopotliwy Pawilon

Do wybuchu II wojny światowej Pawilon funkcjonował zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Odbywały się w nim zarówno mniejsze wydarzenia, jak Wystawa Wyrobów Cukierniczych w 1930 roku, oraz te olbrzymie jak Pierwsza Ogólnoniemiecka Wystawa Sportowa w 1938 roku. Była ona największą wystawą hitlerowskich Niemiec, a z jej okazji wydano nawet podręcznik z ćwiczeniami dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Wojna potraktowała Pawilon łaskawie. To właśnie tutaj, w 1948 roku, wrocławianie mogli podziwiać ekspozycję Wystawy Ziem Odzyskanych. Wewnątrz budynku, naprzeciwko wejścia, stały dwa miecze z Grunwaldu. Na ziemi leżały zaś resztki zniszczonej broni niemieckiej oraz sztandary wojskowe. Po tej wystawie władze w Warszawie nie wiedziały co zrobić z tymi terenami.

– Przez długi czas nic się tutaj nie działo. Władze centralne uważały, że Wrocław za mocno się wybił, a to było niekorzystne politycznie i prestiżowo dla Warszawy – twierdzi Zwierz.

Wrocławskie Hollywood

W 1954 roku w dotychczasowym obiekcie wystawienniczym powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Dysponowała halami zdjęciowymi, montażownią, studiami nagrań dźwięku i działem budowy dekoracji. Wszystkim, co twórcom było niezbędne.

Pierwszym nakręconym tu filmem był dramat sensacyjny Marii Kaniewskiej, „Niedaleko Warszawy”. Rok później powstało „Pokolenie”, czyli debiut Andrzeja Wajdy, z którego w trakcie montażu usunięto także debiutancką rolę Zbigniewa Cybulskiego.

Produkcją WFF był również „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, ale wytwórnia nie ograniczała się tylko do filmów. To we Wrocławiu powstały tak kultowe polskie seriale jak „Czterej pancerni i pies” oraz „Stawka większa niż życie”.

Choć państwowa instytucja filmowa przyczyniła się do pobudzenia życia artystycznego miasta, doprowadziła też do zniszczenia wnętrz Pawilonu. Na potrzeby pracowników i powstających tu filmów, wiele z sal trzeba było przebudować.

Remont coraz bliżej

Po stu latach od powstania Pawilonu Czterech Kopuł nie istnieje już wewnętrzny dziedziniec. Nie ma też ogrodu, dachy przeciekają, a zniszczone pomieszczenia czekają na remont. Pod koniec marca udało się dostać 50 mln zł unijnej dotacji. Pozostałą część, prawie 30 mln zł, dołoży marszałek województwa dolnośląskiego. Dzięki tym pieniądzom powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej, a wystawy powrócą tu już w 2016 roku.

– Wszystko jest na dobrej drodze i Pawilon Czterech Kopuł już wkrótce powinien odzyskać dawny blask – podkreśla Zwierz.

Wszystkie wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Wratislaviae Amici

Autor: Tamara Barriga/ansa/b / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl