Czemu mielibyśmy nie zbudować własnej wieży Eiffla? - zastanawiają się mieszkańcy Paryża (woj. opolskie). Władze gminy Pokój przyklasnęły pomysłowi. Już wiadomo, że wieża ma być metalowa i musi być widoczna z drogi.
- Rozmawiałam kiedyś z koleżankami i w końcu doszłyśmy do tego, że nasze sołectwo jest małe, ale ma swój Paryż. Zaczęłyśmy zastanawiać się nad tym czemu by nie zbudować wieży Eiffla. Rozmawialiśmy już z panią wójt. Powiedziała, że można byłoby taką wieżę u nas postawić - mówi Barbara Czaja, sołtys Domaradza, w którego skład wchodzi przysiółek Paryż.
Raczej z metalu i na pewno widoczna z drogi
Na razie są plany. Władze zastanawiają się nad kosztami. Jak będzie wyglądała wieża Eiffla z Opolszczyzny? Prawdopodobnie będzie wykonana z metalu. - Drewniana byłaby mniej wytrzymała, pewnie mniej odporna na warunki atmosferyczne i narażona na ewentualne zniszczenia - uważa Czaja. - Musi być też widoczna z drogi. W końcu ma być wizytówką miejscowości. Choć na pewno będzie mniejsza niż oryginał.
Już teraz pod tablicą z nazwą Paryż fotografują się przyjezdni. - To jest atrakcja. Ale na razie wszyscy robią zdjęcia przy tablicy i jadą dalej, a przy wieży mogliby się zatrzymać, zostać na dłużej. To byłoby coś - snuje plany sołtys.
Napoleon w Paryżu
- Pomysł jest fajny. Oddolne inicjatywy zawsze trzeba wspierać - uważa Barbara Zając, wójt gminy Pokój. Jak podkreśla już szukane są środki finansowania pomysłu. Co na wieżę Eiffla mieszkańcy Paryża? - Są zadowoleni. Niektórzy mówią, że to rewelacja, inni są zaskoczeni i nie dowierzają. Jednak wszyscy z którymi rozmawiałam są nastawieni pozytywnie - twierdzi Czaja.
Skąd Paryż na Opolszczyźnie? Jak tłumaczą miejscowi zgodnie z legendą przechodził tędy Napoleon Bonaparte ze swoją armią. Gdy tu odpoczywał miał powiedzieć, że czuje się w tym miejscu jak u siebie w domu. Zupełnie jak w Paryżu.
Opole miało swój Pałac Kultury i Nauki
W latach 50. XX wieku na Opolszczyźnie stanął symbol innej stolicy. Komunistyczne władze Opola, w 1953 roku, w samym sercu miasta postawiły 11-metrową makietę Pałacu Kultury i Nauki. - Makieta pojawiła się jako symbol sukcesów akcji odbudowy Warszawy - tłumaczyła dr Adriana Dawid, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Konstrukcja zniknęła kilka lat później.
O makiecie zdobiącej jeden z opolskich placów czytaj w Magazynie TVN24:
Wieża Eiffla ma stanąć w Paryżu na Opolszczyźnie:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Google Maps