Stolica Dolnego Śląska może być nawet o pół wieku starsza niż do tej pory uważano. Wszystko za sprawą odkrycia archeologów pracujących przy przebudowie jednej z wrocławskich ulic. - To może zmienić to czego do tej pory uczyliśmy się z książek - cieszą się.
W centrum Wrocławia, na ul. Zamkowej od początku roku trwa wielka przebudowa. Wszystko po to, by na ulicy powstał nowoczesny deptak i tunel, którym będzie można wjechać na podziemny parking jednej z największych miejskich inwestycji - Narodowego Forum Muzyki. Na plac budowy wkroczyli archeolodzy, którzy metr po metrze przekopywali teren. - Spodziewaliśmy się, że odkryjemy tu pozostałości muru obronnego. Jednak nie spodziewaliśmy się, że natrafimy na kolejne znalezisko, czyli wał ziemny wraz z fosą - wyjaśnia Tomasz Kastek, archeolog, który wykonuje prace na budowie przy ul. Zamkowej.
Przełom przy ul. Zamkowej?
To właśnie to drugie niepozorne znalezisko może zmienić dotychczasowe postrzeganie historii.
- Jeśli badania potwierdzą nasze przypuszczenia, że wał stworzono na początku XIII wieku, to będzie trzeba zastanowić się nad tym, czy przygotowania do powstania miasta nie rozpoczęły się znacznie wcześniej niż sądzono do tej pory, czyli za czasów Henryka Brodatego - mówi Kastek. A do tej pory badacze byli podzieleni: niektórzy uważali, że historia miejskiego Wrocławia rozpoczęła się w 1261 roku o czym miał świadczyć dokument lokacyjny, według innych miasto powstało wcześniej, ale na dowód brakowało dokumentów.
Piwnice, latryny i fundamenty
Oprócz odkrycia wału ziemnego i kamiennych murów archeolodzy natrafiają także na inne ślady dawnych mieszkańców miasta: piwnice, latryny i fundamenty XVIII-wiecznych kamieniczek.
- Okazuje się też, że większość terenów przy murze obronnym to były zwykłe podwórka. Do tej pory myśleliśmy, że znajdowały się tu ogródki - przyznaje Kastek.
Przełomowe odkrycie przy ul. Zamkowej we Wrocławiu:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M. Cepin