TVN24 | Wrocław

"Mnie to po prostu boli, przeżywam tę klęskę". Dlatego 96-letnia pani Janina szyje maseczki dla innych

TVN24 | Wrocław

Aktualizacja:
Autor:
ib/i
Źródło:
TVN24 Wrocław
96-letnia pani Janina szyje maseczki
96-letnia pani Janina szyje maseczkiAgata Sudomierska
wideo 2/8
Agata Sudomierska96-letnia pani Janina szyje maseczki

Kiedy pani Janina zobaczyła w telewizji ludzi szyjących maseczki dla lekarzy, postanowiła zrobić to samo. Pracę 96-latki docenili już internauci, a prezydent Świdnicy (Dolnośląskie) okrzyknęła starszą panią bohaterką miasta. - Czyń dobro - mówi seniorka.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kobieta urodziła się w 1924 roku na Mazurach. Po wojnie zamieszkała w Świdnicy, a obecnie jest mieszkanką Milikowic. Jak słyszymy, pani Janina bardzo lubi szyć.

- Od zawsze lubiła robótki ręczne, od pewnego czasu szyje szmaciane kapcie. Ma 96 lat, więc to już dla niej spory wysiłek. Ale kiedy ostatnio obejrzała w telewizji, jak inni ludzie szyją maseczki, sama postanowiła usiąść przy maszynie - opowiada Agata Sudomierska, prawnuczka pani Janiny.

Pani Janina przy maszynieAgata Sudomierska

Co na to sama 96-latka? Z jej słów przebija doświadczenie życiowe i duża empatia do drugiego człowieka.

- Jak tak patrzę w telewizję i widzę i słyszę o tych zgonach ludzi, to mnie to wzrusza, mnie to po prostu boli, ja przeżywam tę klęskę. Mimo że ona mnie jeszcze nie dotknęła. Chciałoby się w jakiś sposób pomóc. Pomyślałam, że im więcej będzie maseczek i ludzie bardziej będą się zabezpieczać, to może się to w końcu zatrzyma - przyznaje seniorka.

"Bohaterka Świdnicy"

Prababcia miała sporo nowego, białego materiału, rodzina zamówiła jej gumkę. I się zaczęło. Najpierw szyła tylko dla rodziny. Ale skoro czasu w bród i sił też starcza, zapragnęła pomóc także innym.

- Skontaktowaliśmy się z lokalną przychodnią w Świdnicy i tam powiedzieli, że przyjmą każdą ilość - opowiada Agata Sudomierska.

Od środy do piątku starsza kobieta uszyła już ponad 30 takich maseczek. I się nie zatrzymuje.

Bez wątpienia dumna z takiej prababci jest pani Agata. Bez wątpienia dumna jest też prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która na facebooku okrzyknęła panią Janinę bohaterką.

Pani Janina została zapytana, czy warto pomagać. Jej odpowiedź nie pozostawia wątpliwości.

- Wszystko warto, co jest dobre. Grzeszysz nie tylko myślą, mową i uczynkiem, ale też zaniedbaniem dobrego. Czyń dobro, bo to się należy każdemu człowiekowi - mówi 96-latka.

Autor:ib/i

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Agata Sudomierska

Pozostałe wiadomości