Swoje pytania do miejskiego referendum mogli przesyłać mieszkańcy Wrocławia. Wśród ponad 200 propozycji były te o odwołanie prezydenta Rafała Dutkiewicza, ale i o likwidację straży miejskiej. Pytania zweryfikowano i wybrano pięć, które "zostaną poddane badaniu opinii publicznej".
Na liście ponad 200 propozycji znalazły się pytania o utworzenie Wolnego Miasta Wrocławia, budowę Disneylandu, odwołanie Pawła Kukiza i Andrzeja Dudy, czy o to czy rektora miejscowej uczelni powinni wybierać studenci w głosowaniu powszechnym.
Sklepy, transport, JOWy i kostka brukowa
1. Czy warto m.in. ze względu na ochronę środowiska, ograniczać ruch samochodowy w centrum miasta? 2. Czy wrocławianie chcą, by w przyszłości mieście zorganizowano kolejną dużą, jak The World Games czy Europejska Stolica Kultury 2016, imprezę? 3. Czy warto starać się o budowę metra we Wrocławiu? Pytania do wrocławskiego referendum
Jeden z mieszkańców chciał, by w referendum zapytać o budowę elektrowni jądrowej na Dolnym Śląsku. Inny o wprowadzenie JOWów we Wrocławiu. Ktoś zatroskany miejskim handlem proponował zapytać wrocławian o ograniczenie budowy nowych galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Z kolei inni sugerowali, by zamiast o nierealne metro pytać o komunikację wodną, czy kolej linową. Pojawiały się też pytania o budowę linii tramwajowych na Psie Pole i Jagodno i bolączkę kierowców, czyli kostkę brukową na ulicach.
Chcieli pytać o odwołanie Dutkiewicza i likwidację straży miejskiej
Na liście opublikowanych zagadnień znalazło się też osiem pytań o odwołanie prezydenta Rafała Dutkiewicza. Jednym z częściej się powtarzających było to o likwidację straży miejskiej. Jednak Komisja ds. Partycypacji Społecznej nie dopuściła tego pytania do listy wytypowanych przez siebie zagadnień.
Radni wybrali
Grupa radnych wybrała pięć propozycji. Wśród nich tę, która w przesłanych od mieszkańców, występowała najczęściej: o rozbudowę spójnej sieci tras rowerowych. Oprócz troski o los rowerzystów komisja uznała, że we wrześniowym referendum wrocławian można zapytać o rozbudowę systemu buspasów, o systematyczne zwiększanie kwoty budżetu obywatelskiego, zwiększanie finansów na rewitalizację kamienic, czy o przetwarzanie śmieci na energię i budowę ekologicznej spalarni.
Będą badać opinię publiczną
- Pięć zagadnień zostanie teraz poddanych badaniu opinii publicznej i na tej podstawie wybrane zostanie jedno, najistotniejsze dla wrocławian. Cały proces miał być jak najbardziej uspołeczniony - mówi w rozmowie z wroclaw.pl Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej, które koordynuje proces.
Teraz wybrane pytania będą metodą sondażową poddane ocenie reprezentatywnej grupy mieszkańców.
9 lipca radni zdecydują o ostatecznej liście pytań referendalnych i o jego ostatecznym terminie. Wcześniej prezydent zaproponował, by to odbyło się 6 września. Tego samego dnia, gdy w całej Polsce, będzie trwało referendum dotyczące m.in. zmiany ordynacji wyborczej.
Referendum odbędzie się jesienią we Wrocławiu:
Autor: tam / Źródło: wroclaw.pl, TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Sean MacEntee/CC BY 2.0