TVN24 | Wrocław

Znaleźli tajemnicze pojemniki, mogą być w nich gazy bojowe. Zajęli się nimi żołnierze, ewakuowano 500 osób

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/gp
Źródło:
TVN24 Wrocław
Akcja saperów i chemików w Lubaniu
Akcja saperów i chemików w LubaniuTVN24 Wrocław/ Andrzej Stefańczyk
wideo 2/9
TVN24 Wrocław/ Andrzej StefańczykAkcja saperów i chemików w Lubaniu

Około 500 mieszkańców Lubania (województwo dolnośląskie) trzeba było ewakuować po tym, jak na terenie ośrodka Straży Granicznej odnaleziono pojemniki z chemikaliami. Badają je specjaliści z wojsk chemicznych, a saperzy sprawdzają, czy zbiorników nie ma więcej.

- Pojemniki z nieznaną substancją chemiczną znaleziono podczas prac archeologicznych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Byliśmy na miejscu, potwierdziliśmy wstępne podejrzenia, że mogą znajdować się tam substancje chemiczne z czasów pierwszej lub drugiej wojny światowej - mówił w piątek Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.

Pojemniki z chemikaliami znalezione w LubaniuPatrol Saperski Bolesławiec

"Sprawdzane, badane, a następnie zabezpieczane"

W sobotni poranek w Lubaniu rozpoczęła się ewakuacja osób mieszkających i pracujących w promieniu 300 metrów od miejsca znaleziska. Było to konieczne, by w sposób bezpieczny przeprowadzić akcję specjalistów wojsk chemicznych z Tarnowskich Gór i Warszawy. Chemikom asystują saperzy z Bolesławca.

- Pojemniki są sprawdzane, badane, a następnie zabezpieczane. Będziemy też przeszukiwać teren, by sprawdzić, czy nie znajduje się tu więcej pojemników niż te 10 znalezionych do tej pory - informuje Mazur. I dodaje, że działania mogą nie skończyć się na jednym dniu. - Będą trwały w zależności od tego, co znajdziemy w ziemi. Niewykluczone, że będą musiały potrwać kolejny dzień lub dwa - przyznaje saper.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Środki do pozoracji skażenia terenu?

Wcześniej wojskowi mówili o tym, że pojemniki mogą być wypełnione bojowymi środkami chemicznymi. Wciąż nie wiadomo, czym są wypełnione, jednak dziś Mazur mówi: - Tam od zawsze była jednostka wojskowa, i przed wojną, i w czasie wojny, dlatego podejrzewamy, że to ćwiczebne środki wojskowe do pozoracji skażenia terenu.

Po godzinie 15 wojsko zakończyło działania w Lubaniu, a mieszkańcy mogli wrócić do domów. Z dotychczasowych badań wynika, że to, co znajduje się w sprawdzonych pojemnikach, jest najprawdopodobniej środkiem łzawiącym.

Akcja będzie kontynuowana w niedzielę. Zdecydowano, że ewakuacja mieszkańców tym razem nie będzie konieczna.

Miejsce znalezienia pojemnikówPatrol Saperski Bolesławiec
Akcja wojskowych chemików i saperów ma miejsce przy ulicy Wojska Polskiego w LubaniuGoogle Maps

Autor:tam/gp

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Patrol Saperski Bolesławiec

Pozostałe wiadomości