Na polskich granicach przywrócono kontrole, a dostać się do kraju można tylko w wyznaczonych miejscach. Do Polski na razie wjeżdżać nie mogą też cudzoziemcy. Wszystko przez pandemię COVID-19 i restrykcje, jaki wprowadził rząd. Te jednak miała za nic grupa obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie - pod osłoną nocy - przeszli przez czesko-polską granicę w Kamienicy (województwo opolskie). Teraz przez kilka lat nie będą mogli wjechać na terytorium państw strefy Schengen. Grozi im też więzienie.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL Służby otrzymały informację o tym, że w miejscowości Kamienica (powiat nyski) grupa obywateli Ukrainy może próbować nielegalnie przekroczyć czesko-polską granicę. 27 marca w nocy zgłoszenie potwierdziło się.
20 przez granicę, czterech czekało, by przewieźć ich dalej
- Tuż po godzinie 1:00 w nocy, 20 obywateli Ukrainy przekroczyło pieszo i nielegalnie granicę czesko-polską. W naszym kraju czekało na nich czterech rodaków, którzy mieli zająć się ich dalszym transportem - relacjonuje Magdalena Skrętkowicz z nyskiej policji. A Katarzyna Walczak, rzecznik śląskiego oddziału straży granicznej, dodaje: - Mężczyźni mieli zostać odwiezieni samochodami na Ukrainę. Po zatrzymaniu zostali jednak przewiezieni do placówki straży granicznej w Opolu.
Ukarani i odwiezieni konwojem na granicę z Ukrainą
Jak informuje policja za nielegalne przekroczenie granicy obywatelom Ukrainy grozi do trzech lat więzienia. Jednak - jak wynika z informacji straży granicznej - to nie wszystko. - Cudzoziemcy zostali zobowiązani do powrotu do swojego kraju, a także orzeczono wobec nich zakaz wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres trzech lat - przekazuje Walczak. Co więcej, kary nie uniknęli też ci, którzy granicy nie przekraczali, a tylko mieli pomóc. - Odpowiedzą za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom. Jednak już teraz otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu oraz pięcioletni zakaz wjazdu na terytorium państw należących do strefy Schengen - precyzuje rzecznik straży granicznej. Po tym, jak służby zakończyły czynności z zatrzymanymi, ci zostali przetransportowani konwojem do granicy polsko-ukraińskiej i przekazani swoim rodakom. "KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA
Zmiany na granicach
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA ws. przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną (UE) z 13 marca, na wszystkich granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców do Polski. Wjechać do Polski mogą wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, dyplomaci i ich rodziny, cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu lub prawo do pracy w Polsce oraz inne osoby – po zgodzie komendanta głównego SG. Obywatele Polski, którzy są za granicą, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy polski obywatel zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Źródło: policja opolska, strazgraniczna.pl
Źródło zdjęcia głównego: Śląski Oddział Straży Granicznej