Centymetr po centymetrze odrestaurowywany jest najcenniejszy wrocławski portal z okresu renesansu. Zabytkowa brama znajduje się w centrum Wrocławia u zbiegu ulic Wita Stwosza i Biskupiej. Po dwóch miesiącach prac efekty renowacji już są widoczne, ale to dopiero początek. Działania konserwatorów potrwają jeszcze do końca roku.
Konserwatorzy zabytków cierpliwie odsłaniają to, co przez ostatnie 400 lat zostało zakryte i zamalowane.
– Dużym problemem jest to, że portal został kiedyś pomalowany na trzy kolory. Później pokryto całość cementowym mleczkiem, dzięki któremu zrobił się szary. Teraz, bardzo ostrożnie, ten cement musieliśmy skuć – wyjaśnia Danuta Harodyska-Jaskulak, konserwator.
I dodaje, że prace budzą zainteresowanie przechodniów. Wtedy na chwilę przerywa swoje zajęcia i opowiada im, co robi.
Z Rynku na Wita Stwosza
Powstanie portalu datowane jest na rok 1580. Wykonano go z piaskowca w stylu manieryzmu włoskiego i niderlandzkiego. Obecnie należy do najcenniejszych tego typu obiektów we Wrocławiu.
– Trudno znaleźć we Wrocławiu portal tak bogato rzeźbiony z dekoracją w stylu manieryzmu – mówi Sławomir Bujak z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Portal pierwotnie znajdował się przy kamienicy Rynek 12. Jednak została ona wyburzona na początku XX w. i wtedy portal wkomponowano w elewację kamienicy Wita Stwosza 16 od strony ul. Biskupiej. Portal znalazł się na klasycystycznym pałacu miejskim, pamiętającym czasy Napoleona. W tym okresie kamienice Rynek 12 i Wita Stwosza 16 należały do rodziny Philippich.
– To była bardzo częsta praktyka we Wrocławiu. Przy przebudowie przenoszono cenne elementy, jak portale, stropy czy elementy wyposażenia – mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków.
Wisienka na torcie
– Zabytkowy portal jest jak wisienka na torcie. Jego odnowienie oznacza zakończenie rewitalizacji naszej kamienicy – mówi Alina Siuda, dyrektor ds. ekonomiczno-administracyjnych Spółdzielczego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego „Resurs”, przy którym znajduje się brama.
Inwestor na remont portalu przeznaczył 48 tys. złotych. Natomiast 70 procent tej kwoty, czyli 33 tys. 600 zł, to dotacja gminy Wrocław. Zakończenie prac zaplanowano na koniec roku, ale efekt konserwatorskich starań już można dostrzec.
Autor: zuza / Źródło: wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl | J. Ratajczak