TVN24 | Wrocław

Zniknął po zabójstwie partnerki. Zatrzymali go w holenderskiej fabryce, gdzie rozpoczął pracę

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
PAP
Mężczyzna wyjechał do Niderlandów
Google EarthMężczyzna wyjechał do Niderlandów

Pochodzący z Dolnego Śląska Mirosław Dz. jest podejrzany o zabójstwo swojej partnerki pod koniec 2021 roku. Zniknął po śmierci kobiety. Dzięki działaniom dolnośląskiej policji i europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST udało się namierzyć mężczyznę w Holandii. Tamtejsi funkcjonariusze zatrzymali go w fabryce, w której dopiero co się zatrudnił.

Do zdarzenia doszło pod koniec 2021 r. na terenie powiatu dzierżoniowskiego na Dolnym Śląsku. - 19 grudnia 2021 roku w jednym z mieszkań w małej miejscowości znaleziono, ukryte pod kocami na wersalce, ciało kobiety. Według ustaleń śledczych zgon kobiety nastąpił w wyniku zadania wielu ciosów nożem - zrelacjonował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Współpraca międzynarodowa

- Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie rozpoczęli poszukiwania sprawcy tej zbrodni. Wykonane czynności pozwoliły na ustalenie, że zabójstwa mógł dokonać konkubent denatki Mirosław Dz. Mężczyzna zapadł się pod ziemię i wszystko wskazywało na to, że zbiegł z kraju. Dlatego też Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wydała za nim list gończy - przekazał.

Wskazał, że z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna w przeszłości pracował na terenie Holandii i to tam mógł uciec. - W związku z tym w sprawę włączono Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się na co dzień poszukiwaniami najgroźniejszych przestępców garnizonu dolnośląskiego. Wspólne działania operacyjne wrocławskich "łowców głów" oraz funkcjonariuszy dzierżoniowskiej policji potwierdziły, że poszukiwany opuścił kraj i ukrył się w Holandii - zaznaczył.

Mirosław Dz. został zatrzymany przez holenderską policjęShutterstock

- W takich sprawach prowadzona jest współpraca z zagranicznymi organami ścigania za pośrednictwem Punktu Kontaktowego ENFAST, który funkcjonuje w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Komórka ta zajmuje się koordynowaniem międzynarodowych działań poszukiwawczych za najgroźniejszymi przestępcami, wobec których wydane są Europejskie Nakazy Aresztowania lub czerwone noty INTERPOL - tłumaczył.

Zaznaczył, że policjanci z KGP natychmiast nawiązali współpracę z holenderskimi policjantami. Sprawna wymiana informacji, odpowiednia koordynacja działań pozwoliły na ustalenie dokładnego miejsca przebywania poszukiwanego.

Zatrzymany za granicą

Mirosław Dz. został zatrzymany 11 stycznia w mieście Den Bosch, znajdującym się ok. 80 km na południe od Amsterdamu.

- Mężczyzna był całkowicie przekonany, że zdoła oszukać organy ścigania i skutecznie ukryje się w obcym kraju. Był zaskoczony, gdy policjanci skuli go w kajdanki w fabryce, w której dopiero co się zatrudnił - dodał.

53-latek aktualnie oczekuje w areszcie na decyzję holenderskiego sądu odnośnie ekstradycji do Polski.

Autor:ib/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości