Chcieli wyremontować ściany kościoła, ale musieli wcześniej przeprowadzić standardowe badania. Podczas nich okazało się, że pod warstwą farby znajdują się freski, które prawdopodobnie powstały w XV wieku. Nikt się tego spodziewał, sam kościół był do tej pory datowany na XVI wiek. Teraz zabytkowe malowidła czekają na konserwację.
Niedźwiedzica to niewielka wioska położona w Górach Sowich. Jednym z niewielu zabytków jest tu mały biały kościółek. To właśnie w nim, podczas remontu, natrafiono na ukryte pod warstwą tynku i farby XV-wieczne freski. - Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków przed zbiciem tynków musieliśmy przeprowadzić badania stratygraficzne, które miały określić czy pod farbą znajdują się jakieś malowidła. To standardowa procedura, nie spodziewaliśmy się, że coś rzeczywiście może tam być - mówi Mieczysław Sidor, sołtys Niedźwiedzicy.
"Zaskoczenie i radość"
To co ukazało się oczom pracujących w świątyni przeszło ich oczekiwania. - To było dla nas zaskoczenie i jednocześnie radość, że mamy coś takiego. To nie złoty pociąg, ale nasz skarb - mówi sołtys.
Eksperci potwierdzają: to wyjątkowa sprawa, gdy Kolumb odkrywał Amerykę ktoś malował tu freski. - Takie skarby rzadko się odkrywa. O tych malowidłach nie ma informacji w dostępnej literaturze. To była rzecz naukowo nieznana - wyjaśnia Anna Kościów, konserwator dzieł sztuki, która pracowała przy odkryciu polichromii. Te były ukryte pod kilkoma grubymi warstwami. - Przez setki lat nikt o nich nie wiedział. Są w na tyle dobrym stanie, że można odczytać ich kompozycje, które pokazują sceny z życia świętych - opowiada konserwator.
Odkrycie zmusi badaczy lokalnej historii do zweryfikowania daty wybudowania kościoła. Do tej pory sądzono, że powstał on w XVI wieku. Jednak odkrycie malowideł oznacza, że został wybudowany znacznie wcześniej.
Szukają środków na remont
Malowidła pokrywają dwie ściany kościoła. Pozostałe także zostały sprawdzone, ale jak przyznaje Kościów fresków na nich odkryto. Niewykluczone, że były na ścianach, ale mogły zostać usunięte przy okazji kolejnych remontów.
Freski zostały zabezpieczone. Teraz poszukiwane są fundusze na ich odnowienie. - Wnioskujemy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki na konserwację. Prace podzieliśmy na etapy, jesteśmy dobrej myśli - twierdzi Kościów. A sołtys dodaje, że w sumie na prace renowacyjne potrzebne będzie około 800 tys. złotych.
Freski znajdują się na ścianach kościoła w miejscowości Niedźwiedzica:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: walbrzych24.com