Cenne książki wróciły do Wrocławia

Dwie zabytkowe książki z zakładu Ossolińskich po blisko 70 latach wróciły na swoje miejsce. Historiografie Lwowa bibliotece przekazał szef Służby Celnej.
Ossolineum Wrocław
Źródło: materiały prasowe Ossolineum

Dwie zabytkowe książki z zakładu Ossolińskich, po blisko 70 latach wróciły na swoje miejsce. Obie dotyczą historiografii Lwowa, a przekazał je szef Służby Celnej.

Książki Służba Celna dostała... w prezencie. - Pomyślałem, że tak cenny dar nie może marnować się w prywatnych zbiorach służb celnych, ale musi wrócić do miejsca, skąd pochodzi - tłumaczy Jacek Kapica, szef Służby Celnej, który otrzymał księgi od lwowskiego gubernatora.

Dwie publikacje w latach 40. trafiły na Ukrainę. Teraz wróciły do zbiorów zakładu Ossolineum, gdzie znajdowały się wcześniej.

Dobro narodowe

- Współpraca ze służbami celnymi i policją to nasza wspólna korzyść - cieszy się Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum. - Często jesteśmy proszeni o konsultację w sprawie zarekwirowanych przedmiotów, które później możemy zatrzymać w naszych zbiorach - dodaje.

Z kolei szef Służby Celnej podkreśla, że na granicach kraju bardzo często dochodzi do prób wywiezenia cennych przedmiotów m.in. sakralnych, numizmatycznych i bibliograficznych.

- Bardzo ważne jest, gdy uda nam się zatrzymać te rzeczy w kraju. To nasze dobro narodowe i tu jest jego miejsce - dodaje Kapica.

Autor: mo/balu / Źródło: TVN 24 Wrocław

Czytaj także: