Prokuratura z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) bada sprawę śmierci mężczyzny, który przyjmował wycofany z obrotu lek Atram. W opakowaniach, zamiast środków kardiologicznych, znalazły się te psychotropowe. To czy lek miał wpływ na zgon mężczyzny ma pomóc wyjaśnić sekcja zwłok i badania toksykologiczne.
- Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci wszczęto 7 września, po tym jak do prokuratury zgłosił się brat zmarłego Michała A. - informuje Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. I dodaje, że wcześniej Generalny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu określone serie leku Atram, czeskiej firmy Zentiva. Wśród wycofanych leków były m.in. te serie, z których pochodził lek przyjmowany Michał A.
Sprawdzą, co było przyczyną śmierci i czy miał z nią związek zamieniony lek
Śledczy zabezpieczyli leki i recepty, które mężczyzna posiadał. Wiadomo, że był schorowany. Od wielu lat, jak informują prokuratorzy, był dializowany. - Będziemy ustalać co było przyczyną zgonu i czy miała ona związek z przyjmowaniem leku z wycofanej serii. Na razie nie wiadomo, jak i czy w ogóle ten lek miał wpływ na śmierć mężczyzny - mówi Orepuk.
Na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok zmarłego. Jednak biegli będą musieli pobrać materiał do badań toksykologicznych, a na ich wyniki będzie trzeba poczekać nawet kilka tygodni.
Zamiast leków na serce psychotropy
Na początku września Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu pojedynczych serii czterech leków wytwarzanych przez czeską firmę Zentiva. W opakowaniach leku Atram znalazły się inne medykamenty o listki leku z produktem Neurol, lekiem psychotropowym.
- Każdy pacjent, który bierze ten lek, powinien natychmiast zgłosić się do swojego lekarza i od niego uzyska odpowiednią informację - mówił w "Faktach po Faktach" Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Zapewniał też, że powodów do paniki nie ma. - Ani jedna substancja, ani druga, które być może zostały zamienione, nie są substancjami działającymi jak jakaś straszna trucizna - wyjaśniał.
Generalny Inspektorat Farmaceutyczny 6 września wydał decyzję o wycofaniu z obrotu oraz z poziomu pacjenta serii leków: Atram 12,5, 12,5 mg, tabletki, nr serii 2561215, data ważności 11.2017; Atram 12,5, 12,5 mg, tabletki, nr serii 2510216, data ważności: 01.2018 oraz Atram 6,25, 6,25 mg, tabletki, nr serii 2010216, data ważności 01.2018.
Dodatkowe informacje dla pacjentów są dostępne na infolinii pod numerem telefonu +48 22 280 09 58, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.
Sprawę zgonu mężczyzny, który przyjmował lek Atram, bada prokuratura z Wałbrzycha:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock