Nagroda za pomoc w schwytaniu zabójcy 10-letniej Kristiny

TVN24

Nie żyje 10-latka. Policja szuka sprawcy lub sprawców D. Stanisławski | TVN24 Wrocław
wideo 2/7

10 tysięcy złotych - taką nagrodę, za pomoc w schwytaniu zabójcy 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolny Śląsk), oferują dwie prywatne osoby. Policja apeluje o kontakt do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje pomocne w schwytaniu sprawcy lub sprawców. Jednocześnie śledczy dementuje, że pedofil z Piekar Śląskich, którego zdjęcie jest rozpowszechniane w sieci, ma związek z tą zbrodnią.

- Za wskazanie organom ścigania sprawcy zbrodni przewidziana została nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych - mówi adwokat Marcin Niewęgłowski, pełnomocnik dwóch osób, które wyznaczyły nagrodę za pomoc w znalezieniu zabójcy 10-letniej Krystiany.

Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem o podłożu seksualnym

Dziewczynka wyszła ze szkoły w czwartkowe popołudnie. Po kilku godzinach w lesie, oddalonym o kilka kilometrów od domu, znaleziono jej ciało. Śledczy od początku informowali, że doszło do zabójstwa. Po trwającej 12 godzin sekcji zwłok przekazali, że dziecko zginęło od ran kłutych klatki piersiowej i szyi.

- Ran było wiele. Niezależenie od tego ujawniono ślady świadczące o tym, że zbrodnia miała podłoże seksualne - mówił Marek Rusin, szef Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Wszczęto w sprawie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem na podłożu seksualnym.

Fundatorzy nagrody to osoby prywatne. Nie są spokrewnieni z rodziną zamordowanej dziewczynki. - Łączą się jednak z nią w bólu i w cierpieniu. Osoby te chcą pomóc w jak najszybszym ujęciu sprawcy i mają nadzieję, że wyznaczenie nagrody w tym pomoże - oświadczył mecenas Niewęgłowski.

Policja wciąż poszukuje sprawcy lub sprawców zbrodni. Do tej pory nikogo nie zatrzymano. Śledczy proszą wszystkich tych, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje lub podejrzenia o kontakt. Apel skierowano także do kierowców, którzy mają kamerki samochodowe i poruszali się w okolicach miejscowości Imbramowice, Pożarzyszko, Mrowiny, Domanice i Siedlimowice.

Policja i prokuratura dementują

W internecie pojawiły się spekulacje, że policja w związku z zabójstwem dziewczynki poszukuje mężczyzny, który - za czyny pedofilskie - od 2017 roku poszukiwany jest listem gończym przez funkcjonariuszy z Piekar Śląskich. Ciąży na nim wyrok pięciu lat więzienia.

Jednak, jak podkreślają śledczy, człowiek ten nie jest łączony ze zabójstwem 10-latki z Mrowin.

- Na chwilę obecną nie mam informacji i nie potwierdzam, że ten mężczyzna jest poszukiwany do tej konkretnej sprawy. Mężczyzna figuruje w bazie poszukiwanych, ale są to kompletnie dwie różne sprawy - mówi kom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji. Jednocześnie zaznacza: - Oczywiście każdą informację będziemy weryfikować. Jednak na tę chwilę nie potwierdzamy, że mężczyzna ten jest poszukiwany do tej sprawy.

"Nie potwierdzam, by ten mężczyzna był poszukiwany do tej konkretnej sprawy"
tvn24

To samo można usłyszeć od prokuratury. - Rozpowszechniany w internecie wizerunek domniemanego zabójcy 10-latki jest nieprawdziwy - podkreśla Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. I dodaje, że informacja o tym, że mężczyzna podejrzewany jest o dokonanie zbrodni nie pochodzi ani od policji, ani od prokuratury.

Szkoła, do której chodziła Kristina i miejsce znalezienia jej ciała
Maps Google

Autor: tam/b / Źródło: tvn24