Kardynał George Pell został skazany za czyny pedofilskie wobec dwóch trzynastoletnich chórzystów. Przestępstw miał dopuścić się w zakrystii katedry świętego Patryka w Melbourne w 1996 roku.
Akt oskarżenia sporządzono na podstawie zeznań jednej z ofiar. Drugi mężczyzna zmarł przed kilkoma laty.
Doradca papieża Franciszka
Od początku swej sprawy sądowej kardynał Pell, do niedawna jeden z najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników i doradców papieża Franciszka, utrzymywał, że jest niewinny.
Dostojnik po odrzuceniu apelacji wraca do więzienia o zaostrzonym rygorze, w którym przebywa od pięciu miesięcy. Może jeszcze zaskarżyć decyzję w Sądzie Najwyższym Australii.
Na mocy wyroku z marca będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie w październiku 2022 roku, gdy będzie miał 81 lat.
Watykan: kardynał Pell wciąż ma prawo do apelacji
W środę oświadczenie w sprawie orzeczenia sądu stanu Wiktoria wydał Watykan.
"Stolica Apostolska przypomina, że kardynał przez cały proces sądowy utrzymywał o swojej niewinności i ma prawo odwoływać się do Sądu Najwyższego" - zaznaczyła w oświadczeniu Stolica Apostolska. "W tym czasie, razem z Kościołem w Australii, Stolica Apostolska potwierdza swoja bliskość z ofiarami nadużyć seksualnych oraz swoje zobowiązanie do ścigania, przy pomocy właściwych władz kościelnych, tych przedstawicieli kleru, którzy dopuścili się molestowania" - dodał Watykan.
Skazany za czyny pedofilii
Początkowo australijski wymiar sprawiedliwości prowadził śledztwo w sprawie Pella w związku z zarzutami tuszowania czynów seksualnego wykorzystywania nieletnich. Wysłuchał jego zeznań, w których zapewniał, że nie wiedział o takich zdarzeniach w swojej diecezji.
W 2017 roku kardynał Pell został formalnie oskarżony o czyny seksualnego wykorzystania nieletnich. Papież urlopował go na czas procesu, a później zdymisjonował.
Gdy na początku bieżącego roku kardynał został uznany jednomyślnie za winnego pedofilii przez ławę przysięgłych sądu pierwszej instancji, otrzymał od Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi.
Jak tłumaczył w lutym Watykan, były to "środki zapobiegawcze" zastosowane w oczekiwaniu na definitywne potwierdzenie faktów. Wyjaśniono, że Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości wyrok pierwszej instancji w sprawie kardynała Pella.
"Ma prawo do obrony aż do ostatniej instancji"
- To wiadomość bolesna, która wstrząsnęła bardzo wielu osobami nie tylko w Australii - oświadczył ówczesny watykański rzecznik Alessandro Gisotti. - Jak zostało to potwierdzone przy innych okazjach, zachowujemy najwyższy szacunek dla australijskich władz sądowych - zapewnił.
Przypomniał, że "kardynał Pell zapewniał wielokrotnie o swej niewinności i ma prawo do obrony aż do ostatniej instancji".
Stolica Apostolska zapowiedziała też proces kanoniczny dostojnika. Może on zakończyć się usunięciem ze stanu kapłańskiego.
Kardynał George Pell
Dostojnik, urodzony w 1941 roku w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987-1996, a następnie do 2001 roku metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II.
Franciszek mianował go w 2013 roku członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, czyli watykańskim "ministrem finansów".
Autor: asty, momo //rzw / Źródło: PAP, Reuters