Niemcy chcą kar dla rodziców unikających konsultacji w sprawie szczepień

TVN24

Aktualizacja:
Brak szczepień powoduje zwrost zachorowań na odrę (materiał TVN24 z 19 maja 2017 r.)
wideo 2/4

Niemiecki parlament zwiększył presję na rodziców przeciwnych szczepieniu dzieci. Przyjęta przez Bundestag w nocy z czwartku na piątek ustawa zobowiązuje przedszkola do informowania władz o przypadkach odmowy przez rodziców udziału w spotkaniu informacyjnym z lekarzem.

Konsultacje, podczas których lekarz domowy lub pediatra informuje o skutkach odmowy szczepień, są od dwóch lat obowiązkowe, jednak przedszkola nie były dotychczas zobowiązane do informowania ministerstwa zdrowia o przypadkach odmowy ze strony rodziców. Rodzice, którzy uporczywie odmawiają udziału w konsultacjach, muszą się liczyć z grzywną w wysokości 2 500 euro.

Wzrost zachorowań na odrę

Niemieckie media informują o wzrastającej w tym roku liczbie zachorowań na odrę. W zeszłym miesiącu na tę zakaźną chorobę zmarła 37-letnia kobieta.

Liczba zachorowań na odrę podlega dużym wahaniom: w 2015 roku odnotowano blisko 2,5 tys. przypadków, w tym trzy śmiertelne, a w zeszłym roku - tylko 325. Z ankiety przeprowadzonej przez Federalny Urząd Informacji Zdrowotnej wynika, że szczepieniu dzieci sprzeciwia się ze względów ideologicznych 2-4 proc. ludności Niemiec.

Znacznie wyższy jest odsetek osób podchodzących do szczepień sceptycznie lub po prostu zapominających o nich.

Szczepienia nadal nieobowiązkowe

Pierwszym szczepieniem przeciwko odrze objętych jest w Niemczech ok. 98 proc. dzieci. Drugie szczepienie, dokonywane w późniejszym wieku, obejmuje znacznie mniej dzieci. Niemiecki rząd nie zamierza wprowadzać obowiązku szczepień, jak ma to miejsce we Włoszech.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP