Bliźnięta łączy wiele wspólnego. Czy dwie osoby, które mają te same geny, mogą mieć alergię na te same rzeczy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Niezależnie od tego, czy chodzi o wiosenne kichanie z powodu pyłków, czy problemy z oddychaniem wywołane określonym pokarmem, alergie są spowodowane kombinacją genów i oddziaływaniem środowiska. Im więcej jest rzeczy wspólnych dla dwóch osób, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będą one uczulone na te same rzeczy. Bliźnięta są bardziej narażone na alergie ze względu na to, co mają ze sobą wspólnego. Są jednak pewne czynniki, które sprawiają, że nie jest to tak oczywiste.
Naukowcy z Australii już kilkadziesiąt lat temu odkryli, że 60-70 procent bliźniąt cierpiało na alergie środowiskowe, a bliźnięta jednojajowe były bardziej narażone na alergie niż bliźnięta dwujajowe. Te pierwsze dzielą ze sobą 100 procent genów, zaś bliźnięta dwujajowe - 50 procent, czyli w takim samym stopniu, co każda para rodzeństwa.
Co z alergią u bliźniąt?
Przeprowadzono znacznie więcej analiz nad genetyką w przypadku alergii pokarmowych. Jedno z badań z 2000 roku nad alergią na orzeszki ziemne wykazało, że bliźnięta jednojajowe były bardziej narażone na alergię na ten pokarm niż bliźnięta dwujajowe.
Bliźnięta mogą być uczulone na te same rzeczy i jest bardziej prawdopodobne, że będą. Wynika to ze wspólnej genetyki oraz wspólnego dorastania. "Ale bliźnięta nie są uczulone na dokładnie te same rzeczy z automatu" - przekazała na łamach portalu The Conversation doktorka Breanne Hayes Haney, odbywająca staż z alergologii i immunologii na Uniwersytecie Wirginii Zachodniej.
Jak przykład przedstawiła hipotetyczną sytuację dwóch bliźniąt rozdzielonych po urodzeniu, które wychowały się w różnych domach. Jedno żyło na farmie ze zwierzętami domowymi, a drugie - w centrum miasta.
"Co, jeśli rodzice jednego z nich palą, a drugiego nie? A co w przypadku, gdy jedno z nich mieszka z licznym rodzeństwem, a drugie jest jedynakiem? Mogą rozwinąć się u nich różne alergie, ale może być też tak, że nie pojawi się u nich takie schorzenie" - dodała ekspertka uzupełniając, że naukowcy kontynuują badania nad tą dziedziną medycyny, aby w przyszłości dokładniej zgłębić ten temat.
Źródło: The Conversation, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock