Hamas ustępuje. Pierwsze posiedzenie rządu palestyńskiego w Gazie

TVN24

Aktualizacja:

Premier Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallah przewodniczył pierwszemu posiedzeniu rządu w mieście Gaza. Ma to zapoczątkować proces pojednania umiarkowanej partii Fatah, na której opiera się palestyński gabinet, z radykalnym Hamasem.

Hamdallah powiedział po posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, że jest gotów "przejąć obowiązki i rozwiązać wszystkie nierozstrzygnięte jeszcze kwestie" z Hamasem rządzącym w położonej nad Morzem Śródziemnym Strefie Gazy.

W ramach znaczących ustępstw Hamas zdecydował się przekazać Hamdallahowi wszystkie uprawnienia administracyjne nad kontrolowaną od 2007 roku Strefą Gazy.

Premier przybył w poniedziałek do Gazy pod silną ochroną i w towarzystwie przedstawicieli rządu palestyńskiego, którego władza faktycznie ograniczała się dotychczas do Zachodniego Brzegu Jordanu.

Na przejściu granicznym między Izraelem a Strefą Gazy delegację witało około dwóch tysięcy osób. Podczas przejazdu konwoju samochodów przez enklawę setki Palestyńczyków wymachiwały flagami i pozdrawiały polityków.

Palestyńskie pojednanie

Proces pojednania, rozpoczęty posiedzeniem gabinetu Hamdallaha, został wypracowany przez Egipt i inne sprzymierzone z USA kraje arabskie - pisze agencja Reutera.

17 września rządzący w Strefie Gazy Hamas ogłosił, że jest gotowy rozpocząć rozmowy z tworzącym rząd Fatahem, rozwiązać władze administracyjne w Gazie i rozpisać wybory powszechne w celu zakończenia długotrwałego konfliktu. Główną kwestią sporną pozostaje nadal rozbrojenie militarnego skrzydła Hamasu. Jednak, jak zauważają agencje, obecna próba pojednania między Palestyńczykami jest najbardziej ambitna od wielu lat.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP