Macedonia i Grecja uzgodniły powołanie grup roboczych do spraw rozwiązania prawie 30-letniego sporu wokół nazwy Macedonii - poinformował w piątek w wywiadzie dla agencji Reutera macedoński minister spraw zagranicznych Nikoła Dimitrow.
Sukces w rozwiązaniu tego problemu otworzyłby Macedonii drogę do członkostwa w NATO i UE. Negocjacje obecnie blokują Ateny. Twierdzą, że używanie nazwy Macedonia może w przyszłości umożliwić wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej nazwie.
Rząd premiera Zorana Zaewa, który przejął władzę w Macedonii w maju ubiegłego roku, zapowiedział, że nawiąże ściślejsze kontakty z Grecją w celu rozwiązania konfliktu i zbliżenia z UE oraz NATO. Nikola Dimitrow spotkał się w czwartek w Salonikach ze swym odpowiednikiem, szefem greckiego MSZ Nikolaosem Kodziasem, aby przedyskutować dalsze działania w kwestii wieloletniego sporu.
ONZ pośrednikiem
- Podzieliliśmy przekonanie, że z obu stron istnieje dobra wola, aby ruszyć naprzód. Spodziewam się, że pierwsze spotkanie odbędzie się nie wcześniej niż w lutym - powiedział w Reuterowi Dimitrow. Dodał, że jest "ostrożnym optymistą" co do uzgodnienia spornej nazwy. - Jest oczywiste, że tożsamość jest dla nas bardzo ważna: musimy znaleźć sposób, aby przekonać naszych greckich kolegów, że istnieje wyraźne rozróżnienie między naszym krajem a regionem obejmującym północną Grecję - podkreślił Dimitrow.
Nadzieje na zbliżenie z NATO i UE
Zgodnie z porozumieniem z 1995 roku Grecja zgodziła się, aby sąsiad nosił nazwę "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii", zanim spór nie zostanie rozstrzygnięty. Pod tą nazwą Macedonia została przyjęta w 1993 roku do ONZ. Używają jej wszystkie międzynarodowe organizacje. Macedonia oderwała się do Jugosławii w 1991 roku. Dimitrow w wywiadzie dla Reutera dodał, że Macedonia, której UE przyznała w 2005 roku status kandydata do członkostwa, ma nadzieję na wyznaczenie w czerwcu daty rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Oczekuje także na zaproszenie do wstąpienia do NATO, które przyjęło już większość jej sąsiadów.
Autor: MR / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shuarstock