Tworzyli polską kulturę, krzewili wiarę, bronili kraju

 
W tym roku odeszło wiele wybitnych i zasłużonych osób
Źródło: TVN24

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to okres, kiedy wracamy myślami naszych najbliższych, którzy odeszli. Nie zapominajmy w tych dniach także o tych, którzy swoim życiem świadczyli o Polsce - w prasie, książkach, w kościele, na estradzie i na froncie.

ks. Mirosław Drozdek
ks. Mirosław Drozdek
Źródło: TVN24

ks. Mirosław DrozdekMiał 61 lat. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Był kapelanem miejscowej "Solidarności". Po powstaniu sanktuarium był nieprzerwanie jego kustoszem. Należał do grona inicjatorów budowy świątyni - jako "votum dziękczynne za cud ocalonego życia w zamachu" na Jana Pawła II za wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej.

Krystyna FeldmanMiała 86 lat. Uznawana była za mistrzynię drugiego planu. Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu "Świat według Kiepskich". Ale prawdziwą sławę w kraju i na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego. Została za nią nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, m.in. na festiwalu w Gdyni i w Karlovych Varach.Od 1983 roku była związana na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Krystyna Feldman
Krystyna Feldman

Ryszard KapuścińskiMiał 74 lata. Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro", potem pisywał w "Sztandarze Młodych". Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy jako dziennikarz wyjechał w 1956 r. do Indii, od tamtej pory zjeździł praktycznie cały świat.Książki Kapuścińskiego, w tym najsłynniejszy "Cesarz", "Szachinszach" i "Imperium", zostały przetłumaczone na 28 języków.

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński

Zygmunt KęstowiczMiał 86 lat. W ostatnich latach aktor kojarzony był przede wszystkim z rolą seniora rodu Lubiczów z telewizyjnego serialu "Klan". Ale w latach 80. Kęstowicz był ulubieńcem najmłodszej widowni, występując w popularnych programach TVP "Piątek z Pankracym" i "Pora na Telesfora". Jeszcze w latach 60. zasłynął z postaci Stefana Jabłońskiego w popularnym radiowym słuchowisku "W Jezioranach".Występował w filmach i popularnych serialach telewizyjnych, m.in. w "Stawce większej niż życie" i "Czterech pancernych i psie". W swoim dorobku artystycznym miał ponad 200 ról teatralnych.

Zygmunt Kęstowicz
Zygmunt Kęstowicz

Jan KociniakMiał 69 lat. W 1962 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zaraz po studiach został zaangażowany do stołecznego Teatru Ateneum, gdzie występował do końca życia. Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza. Później wystąpił m.in. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Lalce" Wojciecha Jerzego Hassa.Jego ostatnim filmem był "Ryś" Stanisława Tyma. Jego głosem mówił Gucio w "Pszczółce Mai" i Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. Dubbingował także "Bolka i Lolka" oraz "Rudolfa, czerwononosego renifera".

Jan Kociniak
Jan Kociniak

Władysław Kopaliński14 listopada skończyłby 100 lat. Debiutował w 1946 r. słuchowiskami w Polskim Radiu. W latach 1958-60 był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie. Jest autorem m.in.: "Słownika wyrazów obcych", "Słownika mitów i tradycji kultury", "Słownika symboli", "Słownika eponimów, czyli wyrazów odmiennych" oraz "Leksykonu słynnych wątków miłosnych".Napisał również komedię "Baśka", którą wystawiono w warszawskim Teatrze Wojska Polskiego w 1954 r.

Władysław Kopaliński
Władysław Kopaliński

Tadeusz NalepaMiał 64 lata. W 1965 założył zespół Blackout, który od 1968 r. występował jako Breakout. Do największych przebojów Nalepy i jego grupy należą "Gdybyś kochał, hej!", "Poszłabym za tobą", "Kiedy byłem małym chłopcem". Zespół działał do 1980 roku, później Nalepa występował i nagrywał pod własnym nazwiskiem. W latach 90 towarzyszył mu syn Piotr Nalepa.

Ks. Zdzisław PeszkowskiMiał 89 lat. Był jednym z ocalałych więźniów obozu jenieckiego NKWD dla polskich oficerów w Kozielsku. Znany był w Polsce i za granicą z niezłomnej walki o pamięć pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W styczniu 2006 r. Sejm zgłosił jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.

ks. Zdzisław Peszkowski
ks. Zdzisław Peszkowski

Jan Tadeusz StanisławskiMiał 71 lat. Swoją karierę artystyczną zaczynał w słynnym STS-ie, potem związany był z kabaretem Pod Egidą, radiowym Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym i kabaretem Olgi Lipińskiej. Wielką popularność zdobył w latach 70. radiowymi "wykładami" z mniemanologii stosowanej, której profesorem samozwańczo się mianował. Zagrał około dwudziestu, głównie epizodycznych, ról w filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Zezowatym szczęściu", "Czterdziestolatku", "C.K. Dezerterach"). Jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło" i "Cała sala śpiewa z nami".

Jan Tadeusz Stanisławski
Jan Tadeusz Stanisławski

Mirosław Nahacz

Mirosław Nahacz
Mirosław Nahacz
Źródło: AG/Grażyna Makara

Miał 23 lata. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jako pisarz debiutował w 2003 r. powieścią Osiem cztery. W tym samym roku odebrał Nagrodę Fundacji Literackiej Natalii Gall i Ryszarda Pollaka. Uchodził za jednego z najlepszych polskich poetów młodego pokolenia. W kolejnych latach pisał felietony do Filipinki oraz współpracował z miesięcznikiem Lampa. Był także jednym z autorów scenariusza serialu "Egzamin z życia", emitowanego przez TVP2. Ostatnią napisaną przez niego książką - której wydania odmówiono w wydawnictwie Czarne - były "Niezwykłe przygody Roberta Robura". 24 lipca 2007 r. został znaleziony martwy w piwnicy warszawskiego domu, w którym wynajmował mieszkanie. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo.

Pogrzeb odbył się 28 lipca 2007 r. w kaplicy prawosławnej w Leszczynach koło Gorlic.

Danuta Rinn

Danuta Rinn

Danuta Rinn

Miała 70 lat. Piosenkarka i aktorka. Znana przede wszystkim z utworu "Gdzie ci mężczyźni". Pisali dla niej najwybitniejsi twórcy, między innymi Wojciech Młynarski czy Jan Pietrzak. W stanie wojennym angażowała się w śpiewanie piosenek patriotycznych. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć m.in. w filmach "Zazdrość i medycyna", "Bilans kwartalny", "Doktor Murek", "Kariera Nikosia Dyzmy" i "Bilans kwartalny". Grała również w licznych serialach. Znalazła się w gronie Polaków uhonorowanych prestiżową międzynarodową nagrodą Złoty Mikrofon (1993 r.); jej laureatami byli też m.in. Frank Sinatra, Roy Orbison, czy Rod Steward. ppłk Leszek Drewniak

Leszek Drewniak
Leszek Drewniak

Miał 55 lat. Jeden ze współtwórców polskiej jednostki specjalnej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego). Pełnił tam funkcję zastępcy dowódcy Wojskowej Formacji Specjalnej ds. Szkolenia. Ppłk Drewniak, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dyplomowany trener karate i judo był także założycielem Polskiego Związku Karate. Wyszkolił w sztukach walki prawie pięć tys. cywilów. Był także prezesem Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, która pomagała byłym żołnierzom i ich rodzinom.

kapral Piotr Nita

Piotr Nita
Piotr Nita

Miał 23 lata. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Zginął w wyniku wybuchu miny-pułapki w Iraku, podczas swojej pierwszej misji wojskowej.

St. szer. Tomasz Jura

Miał 25 lat. Żołnierz-ochotnik 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Zginął podczas patrolu w Iraku, w wyniku wybuchu miny pułapki. W wojsku służył trzy lata.

Mjr Jarosław Posadzy

Miał 39 lat. Służbę wojskową odbywał w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Brał udział w misji pokojowej IX zmiany w Iraku, gdzie zajmował stanowisko szefa Sztabu Samodzielnej Grupy Powietrzno-szturmowej. Oficer zmarł w Iraku po tym, jak nagle zasłabł na terenie bazy wojskowej.

por. Łukasz Kurowski

Łukasz Kurowski
Łukasz Kurowski

Miał 28 lat. Dowódca plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W wojsku służył cztery lata. Pierwszy polski żołnierz, który zginął w misji afgańskiej po tym, jak patrol w którym uczestniczył został ostrzelany.

plutonowy Bartosz Orzechowski

Bartosz Orzechowski
Bartosz Orzechowski

Miał 29 lat. Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu przy polskiej ambasadzie w Iraku. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas zamachu na konwój z ambasadorem RP.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Czytaj także: