Kto zastąpi posłów i senatorów, którzy pojadą do PE?

Z rządu do Parlamentu Europejskiego (materiał magazynu "Polska i Świat" z 27.05)
Z rządu do Parlamentu Europejskiego
Źródło: tvn24

W wyniku niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego dostało się 16 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jeden senator obozu rządowego, a także troje posłów z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. To oznacza, że wraz z objęciem przez nowych deputowanych mandatów w Brukseli, w polskim parlamencie pozostanie do obsadzenia 20 wakujących stanowisk. Prezentujemy nazwiska potencjalnych następców tych parlamentarzystów.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego >

Wygaśnięcie mandatu posła i senatora

Zgodnie z art. 247 Kodeksu wyborczego jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu posła jest jego wybór do Parlamentu Europejskiego.

Jeżeli poseł zdecyduje się objąć mandat europosła, marszałek Sejmu zawiadamia, kolejnego kandydata z tej samej listy, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu poselskiego.

W sytuacji, w której ten kandydat nie może lub nie chce objąć mandatu posła, jego miejsce zajmuje kolejna osoba z listy z najlepszym wynikiem. Z kolei w przypadku równej liczby głosów o tym, kto obejmie mandat, decyduje pierwszeństwo na liście wyborczej.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wygaśnięcia mandatu senatora. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w takim przypadku powinny odbyć się wybory uzupełniające w okręgu, z którego dostał się senator. Takie wybory zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora przez marszałka Senatu. Jednak zgodnie z przepisami, wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie sześciu miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu. Te odbędą się jesienią tego roku.

Posłowie PiS wybrani do Parlamentu Europejskiego

Wśród osób wybranych do Parlamentu Europejskiego z list PiS jest jeden senator i szesnaścioro posłów:

- Adam Bielan (207 845 głosów w wyborach do PE) - senator - jego miejsce nie zostanie obsadzone

- Joachim Brudziński (185 168) - poseł - został wybrany w okręgu nr 41 (Szczecin) - zastąpić go powinien Rafał Mucha (wedle wyniku wyborczego z 2015 roku mandat powinna objąć Halina Szymańska, ale od 2017 roku jest ona szefową Kancelarii Prezydenta RP)

- Patryk Jaki (258 366) - poseł - został wybrany z okręgu nr 21 (Opole) - zastąpić go powinna Bartłomiej Stawiarski

- Krzysztof Jurgiel (104 592) - poseł - został wybrany z okręgu nr 24 (Białystok) - zastąpić go powinien Henryk Wnorowski

- Beata Kempa (209 305) - poseł została wybrana z okręgu nr 3 (Wrocław) - zastąpić ją powinien Zdzisław Brezdeń

- Izabela Kloc (78 352) - poseł - została wybrana z okręgu nr 30 (Rybnik) - zastąpić ją powinna Katarzyna Dutkiewicz

- Joanna Kopcińska (130 358) - poseł - została wybrana z okręgu nr 9 ( Łódź) - zastąpić ją powinien Roman Sasin

- Elżbieta Kruk (164 108) - poseł - została wybrana z okręgu nr 6 (Lublin) - zastąpić ją powinien Grzegorz Muszyński

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego>

- Beata Mazurek (204 693) - poseł - została wybrana z okręgu nr 7 (Chełm) - zastąpić ją powinna Maria Gmyz

- Andżelika Możdżanowska (76 953) - poseł - został wybrana z okręgu nr 36 (Kalisz), ale nie z list PiS-u, tylko z list PSL, więc zgodnie z przepisami jej miejsce powinna zająć osoba startująca wówczas z list PSL - zastąpić ją powinien Piotr Walkowski

- Elżbieta Rafalska (70 916) - poseł - została wybrana z okręgu nr 8 (Zielona Góra) - zastąpić ją powinien Marek Surmacz

- Bogdan Rzońca (64 113) - poseł - został wybrany z okręgu nr 22 (Krosno) - zastąpić go powinien Adam Śnieżek

- Beata Szydło (najlepszy wynik w skali kraju - 525 811) - poseł - została wybrana z okręgu nr 12 (Kraków) - zastąpić ją powinien Krzysztof Kozik

- Dominik Tarczyński (41 912) - poseł - został wybrany z okręgu nr 33 (Kielce) - zastąpić go powinien Piotr Słoka (ale dopiero jak Tarczyński obejmie mandat europosła); Dominik Tarczyński obejmie swój urząd dopiero, kiedy procedura brexitu dobiegnie końca i miejsca w PE zwolnią europarlamentarzyści z Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ WIĘCEJ O 52. MANDACIE DLA DOMINIKA TARCZYŃSKIEGO>

- Grzegorz Tobiszowski (65 007)- poseł - został wybrany z okręgu nr 31 (Katowice) - zastąpić go powinna Maria Nowak

- Witold Waszczykowski (168 021) - poseł - został wybrany z okręgu nr 11 (Sieradz) - zastąpić go powinien

- Anna Zalewska (168 337) - poseł - została wybrana z okręgu nr 2 (Wałbrzych) - zastąpić ją powinien Maciej Badora.

Posłowie PO-KO wybrani do Parlamentu Europejskiego:

Spośród kandydatów Koalicji Europejskiej mandaty zdobyło troje aktualnych posłów:

- Bartosz Arłukowicz (239 893) - został wybrany w okręgu nr 41 (Szczecin) - zastąpić go powinna Zofia Ławrynowicz

- Ewa Kopacz (252 032) - została wybrana z okręgu nr 19 (Warszawa) - zastąpić ją może Jacek Kozłowski choć zgodnie z danymi PKW, w wyborach parlamentarnych w 2015 r. kolejny wynik uzyskał startujący z Warszawy Michał Mazowiecki (we wrześniu przed wyborami zrezygnował ze startu).

Kolejna do objęcia mandatu posła z tej listy jest Alicja Dąbrowska. Ona może zastąpić Andrzeja Halickiego (87 422), który został wybrany z okręgu nr 19 (Warszawa).

Autor: mjz/adso / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: