Minister proponuje policjantom podwyżkę. "To kończy nasz protest"

TVN24

Policjanci protestują od lipca [materiał "Faktów" TVN z 14 sierpnia]Fakty TVN
wideo 2/3

Minister Joachim Brudziński składa propozycję protestującym od lipca policjantom. To podwyżka w wysokości 550 złotych, powrót pełnopłatnych zwolnień lekarskich oraz likwidacja progu 55. roku życia do otrzymania pierwszej emerytury - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. - To kończy nasz protest - przyznał jeden z funkcjonariuszy w rozmowie z nami.

Policjanci protestują od lipca. Do ich protestu dołączyli już funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, a nawet cywilni pracownicy resortu spraw wewnętrznych. W ramach protestu policjanci nie wystawiają mandatów, spowalniają pracę włoskim strajkiem, a ostatnio zapowiedzieli ogólnopolską demonstrację pod oknami kancelarii premiera.

W piątek doszło do spotkania szefów związków zawodowych z przedstawicielami MSWiA.

Trzy propozycje ministra

- Dziś żadnego dokumentu nie podpiszemy, chcemy go najpierw zobaczyć i przedyskutować z kolegami z województw - mówił przed spotkaniem Rafał Jankowski, przewodniczący policyjnego związku zawodowego.

Według naszych nieoficjalnych informacji pochodzącej z kilku niezależnych źródeł oferta resortu spraw wewnętrznych i administracji ma szanse zadowolić funkcjonariuszy służb mundurowych.

:: od stycznia 2019 roku mieliby dostać po 300 złotych podwyżki i kolejne 250 złotych w lipcu przyszłego roku;

:: zwolnienia lekarskie policjantów pracujących na ulicach - trwające nie więcej niż 30 dni - znów byłyby płatne w 100 procentach;

:: płatne byłyby nadgodziny (teraz policjanci mogą tylko odbierać wolne).

"To kończy nasz protest"

Kolejnym ustępstwem resortu jest rezygnacja z progu 55 lat dla wypłaty pierwszej emerytury. Dziś zakładający mundur 20-latek uzyska prawo do emerytury po 25 latach służby, ale po raz pierwszy zostanie mu ona wypłacona, gdy przekroczy 55. rok życia.

Kilku policjantów w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl zgodnie twierdzi, że "to kończy nasz protest". - Niezliczone spotkania z wiceministrem [Jarosławem - przyp. red.] Zielińskim [odpowiedzialnym w MSWiA za policję - red.] nie przynosiły żadnego efektu. Za to kilka z ministrem [Joachimem - red.] Brudzińskim wystarczyło - mówi szef jednego z wojewódzkich związków zawodowych.

Oficjalnych deklaracji mundurowych związków zawodowych w tej sprawie jeszcze nie ma.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) //now / Źródło: tvn24.pl