"Forkgate". Sprawa Francji i widelców jest już w anglojęzycznych mediach

Słowa wiceministra obrony wywołały falę komentarzy
Słowa wiceministra obrony wywołały falę komentarzy
Źródło: TVN24

- To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu - powiedział w TVN24 o Francuzach Bartosz Kownacki. Teoria wiceministra obrony jest szeroko komentowana w kraju, a teraz ma szansę trafić do znacznie szerszego grona odbiorców. Odnotowały ją bowiem najważniejsze anglojęzyczne media.

W środę w programie "Jeden na jeden" wiceszef MON Bartosz Kownacki był pytany o sprawę zerwanych negocjacji ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców caracal.

Po ogłoszeniu decyzji wizytę w Polsce odwołał prezydent Francji Francois Hollande, a portal wpolityce.pl poinformował, że polskie delegacje zaproszone przez Francuzów na targi przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016, które odbędą się tam w dniach 17-21 października, nie zostaną uznane za oficjalne.

Kownacki skrytykował reakcję Paryża i stwierdził: - To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują.

Słowa wiceministra odnotowała agencja Associated Press. Depesza na ten temat pojawiła się w największych anglojęzycznych mediach. Wypowiedź odnotowały m.in. amerykańskie "The Washington Post" oraz "The New York Times" czy brytyjski "Daily Mail".

"Forkgate"

Teorii o tym, kto kogo uczył używać widelca, artykuł poświęcił portal internetowy brytyjskiej stacji BBC. Jak zauważono, "Forkgate" to ostatnia z serii kontrowersji, jakie wywołało Prawo i Sprawiedliwość od objęcia władzy.

W tekście przypomniano o ostatnich protestach z powodu propozycji zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji, którą ostatecznie Sejm odrzucił. Wskazano także, że rządząca w Polsce partia jest krytykowana przez Unię Europejską za przejęcie kontroli nad mediami publicznymi i zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

Na koniec artykułu zauważono, że widelce najprawdopodobniej przywędrowały do Europy Południowej z Cesarstwa Bizantyjskiego na początku XI wieku, a do wieku XVIII były już powszechnie używane w Europie Północnej.

Autor: kg/kk / Źródło: BBC, Associated Press

Czytaj także: