Nowy raport o zmianach klimatu "potwierdzi, że najważniejszą odpowiedzią jest redukcja zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla"
Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu przedstawi w poniedziałek swój kolejny raport. Dokument będzie opisywał innymi wpływ negatywnych zmian klimatycznych na życie ludzi i ekosystemy.
Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) Organizacji Narodów Zjednoczonych "potwierdzi, że najważniejszą odpowiedzią na zmiany klimatyczne jest redukcja na dużą skalę zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, które napędza globalne ocieplenie" - czytamy w komunikacie amerykańskiej Narodowej Służby Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA).
Jak dodano "w tym tygodniu około 270 najlepszych naukowców z 67 krajów finalizuje ostatnie szczegóły raportu", który ukaże sie 28 lutego.
Szósty raport opublikowano w sierpniu ubiegłego roku
9 sierpnia 2021 roku ukazał się poprzedni raport IPCC na temat zmian klimatu. Oceniono w nim między innymi, że ekstremalne fale upałów, które wcześniej nawiedzały ziemię raz na 50 lat, obecnie mogą wracać raz na dekadę. Jak stwierdzili wtedy eksperci. z powodu globalnego ocieplenia częstsze staną się susze oraz gwałtowne ulewy.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył wtedy, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości" oraz wezwał do natychmiastowej rezygnacji z wykorzystywania energii pochodzącej z węgla oraz innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia.
Autorka/Autor:ps
Źródło: NOAA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Niebezpieczny pożar trawi grecką Kretę i stwarza zagrożenie dla mieszkańców i turystów. W trwającej od środy akcji gaśniczej biorą udział setki strażaków, ale warunki panujące na wyspie uniemożliwiają opanowanie żywiołu. Władze wprowadziły prewencyjne ewakuacje, a turyści masowo uciekają z hoteli. Na Kontakt24 otrzymujemy relacje od naszych czytelników.
Pożary na Krecie. Turyści uciekają z hoteli
W popularnym wśród turystów dystrykcie Cesme w tureckim Izmirze wybuchł pożar lasu. Rozprzestrzeniający się ogień zagraża obszarom mieszkalnym. Lokalne władze prewencyjnie ewakuowały kilka dzielnic miasta. Zamknięta została również autostrada łącząca Cesme z Izmirem.
Pożary w Turcji. Polski konsulat wydał zalecenia
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.
Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.
Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"
Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie
W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie
Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.
Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła
Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.
Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów
Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.
Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza
Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.
W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie
- Źródło:
- PAP, Reuters, Brno Daily
Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.
Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.
Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji
Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.
Zamknięto szczyt wieży Eiffla
W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.
Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła
Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.