W okolicach Wysp Salomona doszło do wybuchu podwodnego wulkanu Kavachi. Na zdjęciach satelitarnych dostarczonych przez NASA widać masy zabarwionej od pyłu i popiołu wody. Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że krater jest zamieszkiwany przez dwa gatunki rekinów.
Wulkan Kavachi w pobliżu Wysp Salomona to jeden z najbardziej aktywnych podmorskich wulkanów na Pacyfiku. Według amerykańskiego programu Global Volcanism Program, wulkan wszedł w fazę erupcji w październiku 2021 roku. Na zdjęciach satelitarnych z kilku dni kwietnia i maja 2022 roku widać zabarwioną wodę wokół wulkanu. Oznacza ona, że wulkan wybuchł.
Obraz uzyskany dzięki satelicie Landsat 9 NASA przedstawia podwodny pióropusz, wydobywający się z wulkanu, położonego około 24 kilometrów na południe od wyspy Vangunu.
Zamieszkany przez rekiny
Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że takie masy przegrzanej, kwaśnej wody zwykle zawierają cząstki stałe, fragmenty skał wulkanicznych i siarkę. Ekspedycja naukowa w okolice wulkanu w 2015 roku ujawniła, że w zatopionym kraterze mieszkają dwa gatunki rekinów, w tym rekiny młoty. Ich obecność zrodziła "nowe pytania dotyczące ekologii aktywnych wulkanów podmorskich i ekstremalnych środowisk, w których mogą żyć duże zwierzęta morskie".
Oprócz rekinów naukowcy znaleźli również społeczności mikrobów, które rozwijają się w kraterze wulkanu dzięki siarce.
Scientists surprised by sharks in the hot, acidic waters around underwater volcano Kavachi: http://t.co/QnUkrdK4Po. pic.twitter.com/KR1SJnwRx1
— California Academy of Sciences (@calacademy) July 13, 2015
Potrafi tworzyć tymczasowe wyspy
Ostatnie duże erupcje wulkanu Kavachi zaobserwowano w 2007 i 2014 roku. Od czasu swojej pierwszej erupcji w 1939 roku Kavachi kilkakrotnie tworzył niestałe wyspy. Wiele z nich miało długość do jednego kilometra i stopniowo ulegało erozji. Według ostatnich obliczeń, szczyt wulkanu znajduje się 20 metrów poniżej poziomu morza, a jego podstawa leży na głębokości 1,2 kilometra.
Kavachi powstał na obszarze aktywnym tektonicznie. Wulkan wytwarza różnego typu lawy - od bogatych w magnez i żelazo bazaltowych po andezytowe, które zawierają więcej krzemionki. Jest znany z erupcji, podczas których w wyniku interakcji magmy i wody dochodzi do gwałtownych wyrzutów pary, popiołu oraz fragmentów skał wulkanicznych.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: Joshua Stevens/earthobservatory.nasa.gov