Morze wyrzuciło na plaże w amerykańskim stanie Oregon dziwnie wyglądające, kanibalistyczne ryby z rodziny żaglonowatych. Zwykle zamieszkują one morskie głębiny i naukowcy nie wiedzą, dlaczego pojawiły się na brzegu.
Park Narodowy Oregon State Parks poinformował w mediach społecznościowych, że kilka żaglonów, ryb z rodziny żaglonowatych (Alepisauridae), zostało wyrzucone na brzeg w stanie Oregon. Martwe osobniki znaleziono na plażach ciągnących się od miasta Nehalem aż po miasto Bandon. "Nikt nie wie, dlaczego pojawiły się na brzegu" - napisały władze parku. Dodały, że jedna ze znalezionych ryb była żywa i została z powrotem wrzucona do morza.
Ryby głębinowe wyrzucone na plaże
Żaglony (Alepisaurus ferox) występują głównie w tropikalnych i subtropikalnych wodach, jedynie w okresie karmienia dorosłe osobniki migrują na północ do Grenlandii, Islandii i Morza Beringa. Ryby te preferują wody, w których panuje zmierzch, czyli żyją na głębokości od 200 do 1000 metrów. Są to jedne z największych ryb głębinowych - mogą osiągać dwa metry długości. Mają płetwę grzbietową podobną do żagli (stąd ich polska nazwa), która rozciąga się na prawie całe ciało.
Ryby te są hermafrodytami (posiadają zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe), a zarazem kanibalami. Z badań przeprowadzonych przez biologów morskich wynika, że duże osobniki zjadają mniejsze.
Zdaniem Daniela Kamikawa, biologa ds. rybołówstwa pracującego dla Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), istnieją trzy potencjalne teorie, dlaczego ryby pojawiły się na brzegu. Według pierwszej z nich osobniki były ranne lub chore, więc nie mogły utrzymać się w głębinach oceanów. Druga odnosi się do sztormu, że podczas niego wysokie fale wyrzuciły na brzeg ryby. Trzecia dotyczy zjawiska zwanego szokiem termicznym - kiedy ryba jest nagle wystawiona na działanie wody, która jest znacznie zimniejsza niż zwykle.
- Taki szok termiczny może obezwładnić rybę i/lub doprowadzić do jej śmierci - powiedział Kamikawa. - Ale to wszystko są niesprawdzone teorie - dodał.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Oregon State Parks