Pożar zniszczył dziesiątki domów w górskiej miejscowości Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Ewakuowanych zostało wielu mieszkańców. Ogień szybko się rozprzestrzenia na skutek silnego wiatru i suszy.
Strażacy walczą z pożarem od wtorkowego popołudnia. Do środy do rana lokalnego czasu ogień objął teren 1672 hektarów. Spłonęło 150 budynków, z czego większość to domy. Dużej części z 7600 mieszkańców nakazano ewakuację, zamknięte zostały również dwie szkoły. Nie ma doniesień na temat rannych i ofiar śmiertelnych.
Nazywany imieniem McBride to najbardziej destrukcyjny pożar w Nowym Meksyku od dekady pod względem strat materialnych - pisze agencja Reutera. To jeden z kilkunastu pożarów w Nowym Meksyk i zachodniej części Teksasu, z jakimi obecnie walczą tamtejsi strażacy.
Silny wiatr i susza
Kerry Gladden z miejscowych władz powiedziała, że w środę przed południem chciano zbadać jak największy obszar dotknięty pożarem, przed spodziewanym ponownym wzrostem prędkości wiatru. Dodała również, że prognozy na środę nie zakładały żadnych opadów deszczu, a wilgotność utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. - Te ekstremalnie suche warunki nam nie sprzyjają - przyznała.
Badana jest przyczyna pożaru. Jak podkreślają jednocześnie władze, wiatr rozpędzający się w porywach około do 150 kilometrów na godzinę i suche warunki pogodowe sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia, przedostając się przez zalesione tereny.
Sezon pożarowy przyszedł wcześniej
W Nowym Meksyku, jak i innych zachodnich stanach USA sezon pożarowy rozpoczął się wcześniej w wyniku dotkliwej suszy. Ogień szybko rozprzestrzenia się w lasach i na łąkach.
W 2012 roku miejscowość Ruidoso została dotknięta jednym z najbardziej niszczycielskich pożarów w historii Nowego Meksyku. Zniszczeniu uległo wtedy 240 domów, spłonęło ponad 18 tysięcy hektarów - przypomina agencja prasowa AP.
Autorka/Autor:ps
Źródło: Reuters, CNN, AP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
O godzinie 8.31 z przylądka Canaveral na Florydzie w kosmos poleciał Sławosz Uznański-Wiśniewski - pierwszy Polak, który zamieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Transmisję z tego historycznego wydarzenia można oglądać na antenach TVN24 i TVN24 BiS, a także w tvn24.pl i TVN24+.
Historyczna chwila! Polak poleciał w kosmos
Z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta, która zabierze misję Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzi Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie pierwszym Polakiem w historii, który postawi stopę na ISS. Misja Ignis, realizowana przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, to nie tylko prestiżowe wydarzenie, ale także technologiczny i edukacyjny przełom dla polskiego sektora kosmicznego.
Otwiera się nowa era w polskiej eksploracji kosmosu
Punktualnie o godzinie 8.31 z przylądka Canaveral na Florydzie w kosmos poleciał Sławosz Uznański-Wiśniewski. Wcześniej Polak pożegnał się jeszcze z rodziną. Transmisję z tego historycznego wydarzenia można zobaczyć na antenach TVN24 i TVN24 BiS, a także w tvn24.pl i TVN24+. Wydanie specjalne trwa.
Sławosz Uznański-Wiśniewski żegna się z rodziną przed startem. Wzruszające nagranie
Już w środę Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z trójką innych astronautów ma lecieć w kosmos w ramach misji Axiom-4. Z tej okazji Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie nagrała specjalne wideo z życzeniami dla polskiego astronauty.
"Sławosz, nie zapomnij pierogów! Powodzenia!" Specjalne życzenia dla polskiego astronauty
- Źródło:
- tvnmeteo.pl
W kolejnych dniach szykuje się przeplatanka pogodnej aury z deszczową, a nawet burzową. Groźnych zjawisk należy spodziewać się w czwartek, kiedy temperatura przekroczy 30 stopni. Czy pogoda poprawi się na weekend? Sprawdź, co nas czeka.
Upały i burze powrócą lada moment. Jak długo z nami zostaną
W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. Silny wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie, które spadały na ulice i samochody. W wyniku przejścia nawałnic dwie osoby zostały ranne.
Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"
Lot doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos zaplanowano na środę. Polak jest gotowy do misji. - Rozpoczynamy ponownie odliczanie. Do zobaczenia w kosmosie! - powiedział we wpisie opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych Polak.
Polak gotowy do misji. "Do zobaczenia w kosmosie!"
Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.
Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji
Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.
Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.
Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły
W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.
"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"
Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.
Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"
Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.
Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru
Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją
Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu
Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.
Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice
Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.