W niedzielę stan Illinois nawiedziły ulewy, które sprawiły wiele problemów mieszkańcom północnej części Chicago. Wody opadowe wdarły się do piwnic, jak również zalały wiele arterii komunikacyjnych. Jak wskazują mieszkańcy, to nie pierwszy tego typu problem w tym miejscu.
Amerykańska Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała w niedzielę ostrzeżenie przed powodzią dla części stanu Illinois, w tym dla północnej części obszaru metropolitalnego Chicago. Ostrzegła, że nawet po ustaniu największych opadów drogi pozostaną zalane, dopóki woda sama nie ustąpi.
Największa powódź od dwóch lat
Ulewny deszcz bardzo szybko wypełnił ulice północnej części Chicago. Szacuje się, że miejscami spadło tam nawet 120 litrów wody na metr kwadratowy. W wielu punktach miasta woda wybijała studzienki kanalizacyjne, zalewała ulice i wdarła się do budynków. Podłogi niektórych piwnic zostały zalane 15-centymetrową warstwą wody.
- Obudziłem się, zacząłem robić kawę. Zszedłem do piwnicy i nie zauważyłem nic nadzwyczajnego. - opowiada jeden z mieszkańców Chicago, którego dom został podtopiony. - Wystarczyło 20 minut, by wszystko było zalane, a woda wypływała kaskadami z toalety na podłogę.
Władze miasta zaapelowały w mediach społecznościowych o unikanie jazdy przez stojącą wodę na ulicach, wiaduktach i nisko położonych terenach. Ostrzeżenia obowiązywały również w okolicach linii brzegowej jeziora Michigan. Jak wskazał meteorolog Ricky Castro z NWS, była to największa od dwóch lat powódź na obszarze miasta.
Coraz częstsze zjawisko
Mieszkańcy północnej części Chicago zmagają się z problemem podtopień już od wielu lat. Wspominają, że w ciągu ostatnich czterech lat wody opadowe wdarły się do ich domów przynajmniej pięć razy.
- Dwa lub trzy razy zgłaszałem miastu, żeby wybudowało tutaj kanał burzowy. Jak dotąd, nie dostałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie - skarży się jeden z nich.
Jak podaje miejskie biuro gospodarki wodnej, ekstremalne opady deszczu - "lokalne, bardzo intensywne i trudne do przewidzenia" - nasiliły się w ostatnich latach. Prognozy klimatologów wskazują natomiast, że wraz z postępującymi zmianami klimatu takie zjawiska staną się coraz częstsze i coraz bardziej ekstremalne.
Źródło: Reuters, Chicago Tribune, NBC Chicago