Dziś nie zwracamy na nie uwagi, niebawem każde spotkanie z nimi może być darem

Źródło:
nature.com, phys.org
Trzmiele potrafią - i lubią - się bawić
Trzmiele potrafią - i lubią - się bawićSamadi Galpayage
wideo 2/3
Trzmiele potrafią - i lubią - się bawićSamadi Galpayage

Populacja trzmieli europejskich może drastycznie spaść z powodu zmian klimatu - donoszą naukowcy z Belgii. Najgorszy scenariusz zakłada, że w najbliższych dziesięcioleciach nawet do 75 procent gatunków może zmniejszyć swój zasięg występowania aż o 30 procent.

W Europie występuje 68 gatunków trzmieli. Owady te odgrywają kluczową rolę w zapylaniu upraw i dzikich roślin. Są one jednak przyzwyczajone do niższej średniej temperatury panującej na półkuli północnej. Zdaniem belgijskich naukowców ocieplający się klimat, związany z działalnością człowieka, może spowodować, że populacja i zasięg występowania trzmieli drastycznie się zmniejszą. Artykuł na ten temat opublikowano w środę na łamach "Nature".

Trzmiele mogą stać się gatunkiem zagrożonym wyginięciem

Zespół belgijskich naukowców zebrał ponad 400 tysięcy różnych obserwacji i danych dotyczących 46 gatunków trzmieli występujących w całej Europie. Porównał populacje trzmieli żyjących w latach 1901-1970 do tych z lat 2001-2014. Badacze połączyli dane z najnowszymi modelami dotyczącymi zmian klimatu, a także prognozami związanym ze zmianami w użytkowaniu gruntów.

- Najgorszy scenariusz zakłada, że nawet do 75 procent gatunków trzmieli, które nie są obecnie zagrożone, może zmniejszyć swój zasięg występowania o 30 procent do okresu obejmującego lata 2061-2080 - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną AFP główny autor artykułu Guillaume Ghisbain z Universite Libre de Bruxelles.

Oznacza to, że większość europejskich trzmieli, sklasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) obecnie jako "gatunek najmniejszej troski", może w przyszłości znaleźć się wśród gatunków zagrożonych wyginięciem.

Gatunki trzmieli żyjące w rejonie arktycznym lub alpejskim mogą nawet zostać "zepchnięte" na skraj wyginięcia, przy spodziewanej utracie 90 procent ich siedlisk - donoszą naukowcy.

TrzmielShutterstock

Pojawiły się też niepokojące dane dotyczące najpospolitszego z europejskich trzmieli Bombus terrestris, czyli trzmiela ziemnego. Gatunek ten często zapyla kwiaty w przydomowych ogródkach. Według współautora badania Pierre'a Rasmonta z Uniwersytetu w Mons, do 2080 roku "granica jego geograficznego występowania, która obecnie sięga Sahary, cofnie się do doliny Loary w środkowej Francji".

Trzmiele są wrażliwe na ciepło

Zdaniem naukowców spadek populacji i zmniejszenie się zasięgu występowania trzmieli mogą być też związane ze zmianą użytkowania ziemi w ciągu najbliższych 50 lat.

- Intensywne rolnictwo rozdrabnia siedliska i opiera się na nawozach sztucznych, które wzbogacają glebę w azot - powiedział Ghisbain. - Trzmiele spożywają głównie rośliny rosnące w glebie ubogiej w azot, takie jak koniczyna - dodał.

Susze, które są coraz częstsze i bardziej dotkliwe z powodu zmian klimatu, również zabijają rośliny zjadane przez trzmiele. Jednak fale upałów, nasilone przez globalne ocieplenie, stanowią jeszcze większe zagrożenie. Poza kilkoma odpornymi gatunkami, trzmiele są szczególnie wrażliwe na ciepło.

- Zaobserwowaliśmy to w naszym laboratorium pewnego dnia, kiedy zepsuła się klimatyzacja. Było 40 stopni, a nasze kolonie trzmieli zginęły w mniej niż godzinę - powiedział Rasmont. - Niektóre przeżyły, ale były zbyt słabe, żeby się później rozmnożyć - dodał.

Naukowcy zasugerowali, że niektóre trzmiele mogą szukać schronienia w chłodniejszych klimatach Skandynawii. - Pewnego dnia zbierałem trzmiele w północnej Norwegii i nagle wśród gatunków arktycznych natknąłem się na Bombus terrestris - powiedział Rasmont. - Przemieściły się 800 kilometrów na północ od swojego naturalnego siedliska - dodał.

Luksusowe domki dla tych, co zapylają. Białystok dba o owady
Luksusowe domki dla tych, co zapylają. Białystok dba o owadyPszczoły samotnice, trzmiele, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek, mają w Białymstoku schronienie. Te wszystkie owady, jak się okazuje, niezbędne do poprawy jakości miejskiej przyrody, znajdą schronienie w specjalnych domkach, ustawionych przez Urząd Miejski w Białymstoku. Na razie to 12 domków w różnych częściach miasta, w parkach, ale także przy pasach drogowych, czy w pobliżu powstających łąk kwietnych. Akcja ma wspomóc pożyteczne owady zapylające, żyjące w przestrzeni miejskiej.Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Autorka/Autor:anw

Źródło: nature.com, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 nad Polską w kolejnych miejscach pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Trzy fronty nad Polską, grzmi w kolejnych miejscach

Gdzie jest burza? Trzy fronty nad Polską, grzmi w kolejnych miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i gradu otrzymali w sobotę po południu mieszkańcy części trzech województw. "Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - zaapelowano.

Alert RCB w kilku województwach. "Śledź komunikaty"

Alert RCB w kilku województwach. "Śledź komunikaty"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Burze nie odpuszczają. Pogoda w ciągu kolejnych dni nadal będzie dynamiczna. Spodziewajmy się ulew, gradobić i silnego wiatru. Temperatura w drugiej połowie tygodnia trochę się obniży, ale wciąż będzie bardzo ciepło.

"Sytuacja typowa dla lata". Co nas czeka w najbliższych dniach

"Sytuacja typowa dla lata". Co nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w sobotę w całym kraju. Dla części czterech województw podniesiono stopień ostrzeżeń. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu.

Groźne godziny. IMGW podniósł stopień ostrzeżeń

Groźne godziny. IMGW podniósł stopień ostrzeżeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od kilku dni w Polsce panuje pogoda przypominająca lato - jest ciepło, parno i burzowo. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jest to związane z napływem w nasze rejony kontynentu ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Obecna sytuacja baryczna w Europie nie ułatwia życia synoptykom.

O tym, gdzie pojawią się burze, może "zdecydować przypadek"

O tym, gdzie pojawią się burze, może "zdecydować przypadek"

Źródło:
TVN24

Ponad trzysta osób i tysiąc domów zostało prawdopodobnie przysypanych przez gigantyczne osuwisko, które zeszło w piątek w Papui-Nowej Gwinei. Akcję poszukiwawczą utrudnia fakt, że masy błota i kamieni zablokowały drogi dojazdowe na miejsce katastrofy.

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Trzysta osób uwięzionych pod osuwiskiem. "Żadnych domów, tylko skały i ziemia"

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend czerwcowy. Na przełomie maja i czerwca czekają nas ciepłe, ale i deszczowe dni. Sprawdź wstępną prognozę pogody przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Wstępna prognoza nie nastraja optymistycznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Tornado przeszło w środę nad środkowym Teksasem, przynosząc ze sobą porywy wiatru przekraczające 190 kilometrów na godzinę. Żywioł uderzył w miasto Temple, niszcząc ponad 500 budynków i raniąc 30 osób. W pamięci świadków najmocniej zapisał się ogłuszający ryk, jaki towarzyszył trąbie powietrznej.

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Usłyszeli syreny i ogłuszający ryk. Wtedy nadciągnął wiatr

Źródło:
Reuters, NBC DFW

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

W rosyjskim Komsomolsku nad Amurem trzymany w mieszkaniu koczkodan napił się alkoholu i wydostał na ulicę. Zanim zwierzę udało się złapać, pogryzło kilka osób.

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Pijany koczkodan biegał po ulicy i pogryzł pięć osób

Źródło:
PAP, Russian Traveler, fontanka.ru

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych - to bilans ofiar po przejściu potężnego tornada we wtorek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Duża część miejscowości została zniszczona. - To trwało kilka sekund - mówią mieszkańcy, którzy przy pomocy służb usuwają skutki żywiołu. 

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

"To trwało kilka sekund", "mój dom jest całkiem zniszczony"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Starship, czyli najpotężniejsza rakieta świata, czeka na swój czwarty testowy lot. Ma się on odbyć za około dwa tygodnie - poinformował Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, która skonstruowała statek kosmiczny.

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Megarakieta Elona Muska poleci czwarty raz. Podano datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl