Gruba warstwa smogu spowiła w niedzielę rano stolicę Indii. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Nowym Delhi było tak duże, że ludzie skarżyli się na problemy z oddychaniem.
W niedzielę rano jakość powietrza w Nowym Delhi wahała się od "bardzo słabej" do "poważnej" kategorii. Krajowy indeks informujący o ilości zanieczyszczenia w powietrzu w Indiach ma sześć kategorii: dobrą (0–50), zadowalającą (51-100), umiarkowaną (101–200), słabą (201–300), bardzo słabą (301–400) i poważną (401–500).
Tadź Mahal spowite smogiem
Smog spowił o poranku kultowy zabytek - Tadź Mahal, mauzoleum położone w północnych Indiach. Mieszkaniec Nowego Delhi - Balwinder Singh powiedział, że zła jakość powietrza utrudnia oddychanie.
- Przez zanieczyszczenie powietrza rowerzyści borykają się z wieloma problemami, mają problemy z oddychaniem i bardzo łatwo się męczą. Chociaż podejmujemy środki ostrożności, nosimy chusty zakrywające nasze twarze, to nie odczuwa się żadnej różnicy - powiedział w rozmowie z agencją Reuters Balwinder Singh. - Czuję, że się duszę - dodał inny mieszkaniec stolicy Indii - Himanshu Mishra.
Według eksperta od środowiska - Viveka Chattopadhyaya z Centrum Nauki i Środowiska w Delhi, do utworzenia smogu przyczyniła się również nagła zmiana pogody. - Zmiana warunków pogodowych nie pozwala obecnie na rozproszenie się zanieczyszczeń, a źródeł emisji jest coraz więcej. Rozpoczął się okres, w których zwiększyła się ilość spalanej biomasy, spalania śmieci, co prowadzi do większej akumulacji zanieczyszczeń - mówił.
Delhi to najbardziej zanieczyszczona stolica na świecie. Każdego roku w Indiach około siedmiu milionów ludzi umiera z przyczyn powiązanych ze smogiem.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters