Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".
W sezonie 2023/2024, a więc od połowy 2023 roku, odnotowano w Argentynie 151 310 zachorowań na dengę. Od tamtej pory zmarło już 106 zakażonych. W samym 2024 roku przypadków zachorowań było 134 202. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano ponad 23 723 nowych infekcji - podał w poniedziałek dziennik "Pagina 12". "W porównaniu z innymi latami epidemicznymi, obecny sezon charakteryzuje się większą skalą, a także tym, że zaczął się wcześniej niż zazwyczaj [...] - napisano w przytaczanym przez media komunikacie argentyńskiego ministerstwa zdrowia.
Denga w Argentynie. "To historyczna epidemia"
Według dziennika "Pagina 12" obecny sezon jest też szczególny z powodu dużego zasięgu epidemii dengi. Przypadki lokalnych infekcji wykrywane są w 19 z 24 prowincji, przy czym najwięcej jest ich w środkowej części kraju - w mieście Buenos Aires, prowincji o tej samej nazwie oraz w prowincjach Entre Rios, Santa Fe i Cordoba. - To historyczna epidemia przede wszystkim z powodu olbrzymiej liczby przypadków w tym roku - powiedziała cytowana przez "Pagina 12" lekarka chorób zakaźnych Leda Guzzi. Dodała przy tym, że rzeczywista liczba infekcji jest z pewnością znacznie wyższa, ponieważ wielu zakażonych nie ma objawów i nie zgłasza się do szpitali. Według Guzzi liczba przypadków może zacząć spadać w połowie kwietnia, wraz ze zmniejszaniem się aktywności komarów przenoszących dengę. Lekarka oceniła przy tym, że zmiany klimatu umożliwiają tym owadom przetrwanie na niektórych obszarach Argentyny przez cały rok.
Denga - co to za choroba
Denga jest infekcyjną chorobą tropikalną, wywoływaną przez wirusa dengi i przenoszoną przez komary. Powoduje wysoką gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w najcięższych przypadkach krwotoki, które mogą prowadzić do śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała, że choroby tropikalne, wywoływane wirusami przenoszonymi przez komary, rozprzestrzeniają się szybciej i dalej w wyniku zmian klimatycznych.
Źródło: PAP, Reuters, Pagina 12