TVN Meteo | Świat

Syberia w ogniu. Spłonął już obszar dwa razy większy niż rok temu

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
themoscowtimes.com, kommersant.ru

Pożary lasów w Rosji w tym roku rozprzestrzeniają się w wyjątkowo szybkim tempie - informują rosyjskie media. Powierzchnia objęta ogniem jest dwa razy większa niż w tym samym okresie roku 2021 - podał rosyjski oddział Greenpeace. Miejsca pożarów widać na zdjęciach satelitarnych.

Zakaz wstępu do lasów w związku z pożarami wprowadzono w Rosji na terenie 14 podmiotów (to między innymi republiki, kraje i obwody) - przekazał dziennik "Kommiersant". Jak poinformował Aleksiej Jaroszenko z rosyjskiego oddziału Greenpeace, obszar, na którym występują pożary, jest dwa razy większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Cytowany przez dziennik Jaroszenko powiedział, że w tym samym czasie 2021 roku spłonęło 915 600 hektarów terenu, podczas gdy obecnie to już 2,2 miliona ha. Dodał, że nie wszystkie pożary uwzględnia się w oficjalnych raportach, ponieważ większość występuje na terenach rolniczych lub takich, gdzie granice nie są jasno wyznaczone.

Setki pożarów i pogorszona jakość powietrza

W czasie ostatniego weekendu w Kraju Krasnojarskim wystąpiły 133 pożary na powierzchni 342 hektarów. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że w jednej z dzielnic Krasnojarska płomienie z palących się traw sięgnęły zaparkowanych samochodów. W wyniku tego cztery auta zostały zniszczone. W rejonie miasta Kańsk w w Kraju Krasnojarskim spłonęło 15 domków letniskowych - poinformował "Kommiersant".

Władze medyczne w Krasnojarsku poinformowały, że stężenie szkodliwych cząstek w powietrzu przekroczyło poziomy, które uważa się za bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Analizy przeprowadzone 18 kwietnia wykazały, że przekroczone zostały normy stężenia cząsteczek PM2,5 i dwutlenku azotu.

Na poniższych zdjęciach satelitarnych kolorem czerwonym oznaczone są pożary aktywne w ciągu ostatniego dnia, kolorem pomarańczowym - w ciągu ostatnich siedmiu dni, a kolorem niebieskim - w ciągu ostatnich 30 dni.

Aktywne pożary w dniach 14-21.04.2022effis.jrc.ec.europa.eu
Aktywne pożary w dniach 22.03-21.04.2022effis.jrc.ec.europa.eu
Aktywne pożary w dniach 22.03-21.04.2022 z uwzględnieniem części Europyeffis.jrc.ec.europa.eu

"Antyrekord" w Chakasji

W sąsiadującej z Krajem Krasnojarskim Chakasji pod koniec marca sytuacja związana z pożarami została określona jako krytyczna. Tylko 2 kwietnia wystąpiło 31 pożarów. "Kommiersant" opisał to jako "antyrekord".

Zdaniem władz tej republiki liczba pożarów wzrosła tam o 200 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. W sumie wybuchło 267 pożarów.

Płoną też inne regiony

W Kraju Chabarowskim nad Morzem Ochockim na wschodnim wybrzeżu Rosji podczas ostatniego weekendu odnotowano dziewięć pożarów. Łącznie płonęło 1,8 tys. ha. Od 30 marca, kiedy rozpoczyna się sezon pożarowy, doszło tam do 12 pożarów lasów.

W obwodzie omskim w zachodniej części Syberii odnotowano prawie 300 pożarów traw, a dym dotarł do położonego 625 kilometrów dalej miasta Tiumień - zwróciła uwagę gazeta "The Moscow Times". Rosyjskie media informują również, że 16 i 17 kwietnia w obwodzie nowosybirskim ugaszone zostały 433 pożary lasów.

Poniższe zdjęcia satelitarne przedstawiają obszary, które spłonęły. Kolor czerwony - ostatni dzień, kolor pomarańczowy - ostatni tydzień, kolor niebieski - ostatnie 30 dni.

Obszary, które spłonęły w dniach 14-21.04.2022effis.jrc.ec.europa.eu
Obszary, które spłonęły w dniach 22.03-21.04.2022effis.jrc.ec.europa.eu
Obszary, które spłonęły w dniach 22.03.-21.04.2022 z uwzględnieniem części Europyeffis.jrc.ec.europa.eu

Autor:ps

Źródło: themoscowtimes.com, kommersant.ru

Źródło zdjęcia głównego: effis.jrc.ec.europa.eu