Temperatura spadła, ale Europa dalej płonie. Liczba hektarów, które strawił ogień, zatrważa

Źródło:
PAP, Reuters
Płonie las w prowincji Malaga na południu Hiszpanii
Płonie las w prowincji Malaga na południu HiszpaniiKontakt 24
wideo 2/2
Pożary w Europie

Chociaż fala upałów nad Europą Zachodnią i w rejonie Morza Śródziemnego lekko odpuściła, w wielu krajach dalej szaleją pożary. Jak szacują władze Hiszpanii, Francji i Portugalii, w tym roku ogień spalił już wiele tysięcy hektarów lasów i nieużytków. Trudna sytuacja panowała także w innych krajach europejskich.

Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) opublikował dane dotyczące aktywnych pożarów w Europie oraz terenów, które uległy spaleniu w ciągu ostatniego tygodnia. Wysokie zagrożenie pożarowe utrzymuje się w Hiszpanii, Portugalii i na południowym wybrzeżu Francji, ale ogień może wybuchnąć także we Włoszech, Turcji, Grecji oraz krajach bałkańskich.

Informacje o pożarach i zagrożeniu pożarowym dostępne są na oficjalnej stronie EFFIS.

Mapa aktywnych i opanowanych pożarów z dni 16-22.07EFFIS/Copernicus
Zagrożenie pożarowe w Europie na 22.07EFFIS/Copernicus

Zgodnie z danymi agencji EFFIS, od początku roku w Europie spłonęło 449 795 hektarów terenu - znacznie więcej niż wynosi średnia dla tego okresu (110 572,2 ha)

Hektary spalone w 2022 roku (czerwony) w porównaniu ze średnimi wartościami historycznymi (niebieski), stan na 22 lipcaEFFIS/Copernicus

Spłonęło już 0,4 procent Hiszpanii

Agencja EFFIS podała w środę, że w tym roku pożary dotknęły prawie 0,4 procent terytorium Hiszpanii W ogniu stanęło około 200 tysięcy ha lasów. Na chwilę obecną to europejski rekord, a ogień rozprzestrzenia się dalej.

Obecnie strażacy dogaszają pożary w regionie autonomicznym Galicja. Na początku tygodnia w płomieniach stanął tam park krajobrazowy O Invernadeiro. Spalone zostało ponad 30 tysięcy hektarów cennej roślinności. Ogień szaleje także w regionie Kastylia i Leon oraz Estremadura, jak również na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. W Saragossie sytuacja była tak poważna, że w akcji gaśniczej musiało pomóc wojsko.

- Zabezpieczaliśmy obwód pożaru, wiatr się zmieniał i roznosił popioły, ogień znów się rozpalał a my musieliśmy rozpoczynać pracę od nowa - opowiadał Alejandro Penalvo, który w weekend nadzorował akcję gaśniczą w regionie Kastylii i Leon.

Hiszpańscy strażacy pokazali pełnię zniszczeń, jakie przyniósł ze sobą ogień. Zdjęcia z drona ukazują zwęglony krajobraz w pobliżu galicyjskiej miejscowości San Cibrao.

Ogień nie gaśnie we Francji

Od zeszłego tygodnia płomienie trawią lasy w departamencie Żyronda: w okolicach turystycznej miejscowości La Teste-de-Buch oraz miasta Landiras. W piątek władze regionu poinformowały, że chociaż ogień nie rozprzestrzeniał się już drugą noc z rzędu, pożary wciąż nie zostały w pełni ugaszone. Aktualnie w walkę z żywiołem zaangażowanych jest 2 tys. strażaków, cztery samoloty gaśnicze i dwa helikoptery. Od wybuchu pożarów konieczna była ewakuacja 36,7 tysięcy mieszkańców i turystów. W czwartek wieczorem do swoich domów powróciło pierwsze 6 tysięcy osób. Prefekt departamentu, Fabienne Buccio, zaapelowała do pozostałych o cierpliwość, tłumacząc, że sytuacja się poprawia, ale jest jeszcze za wcześnie na powrót pozostałych ewakuowanych. W środę okolice La Teste-de-Buch odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron. W rejonie popularnej plaży Dune du Pyla spłonęło kilka kempingów, w tym uwielbiany przez Francuzów obiekt Les Flots Bleus. Obiecał, że państwo pomoże właścicielom zniszczonych w pożarze obiektów turystycznych. Rząd zaapelował także do branży ubezpieczeniowej o wsparcie poszkodowanych przez pożary.

W Portugalii winna susza

Jak poinformowała w piątek dyrekcja portugalskiej Obrony Cywilnej (PC), w tym roku pożary objęły swoim zasięgiem 60 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych. Z danych wynika, że najtrudniejsza sytuacja panowała pomiędzy 7 a 17 lipca, kiedy to ogień strawił 40 tys. ha, a kraj zmagał się z falą upałów. Według władz Portugalii główną bezpośrednią przyczyną pożarów było rozpalanie ognisk oraz działalność podpalaczy. W sumie z powodu tego typu przestępstw lub zaniedbań ludzkich doszło do 62 procent tegorocznych pożarów. W piątek portugalscy strażacy dalej próbują opanować żywioł. Płomienie dalej szaleją w okolicy miejscowości Murca. Dużych rozmiarów pożar pojawił się też w okolicach miasta Elvas oraz w popularnej Sintrze pod Lizboną.

Pożary w innych krajach

Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z powodu pożaru we włoskiej Toskanii, który wybuchł w poniedziałek w rejonie miasta Lukka - podały w czwartek władze włoskiego regionu. Walka z żywiołem, który strawił prawie 870 hektarów terenów leśnych, trwała kilka dni. Płomienie ogarnęły też 10 domów.

We wtorek wieczorem spod kontroli wymknął się pożar w okolicy Aten. Gdy płomienie zaczęły zbliżać się w stronę osiedli, lokalne władze podjęły decyzję o ewakuacji ponad 600 mieszkańców oraz pacjentów szpitala dziecięcego. W akcji opanowywania ognia wzięło udział 485 strażaków i kilku ochotników, wspomaganych przez 120 wozów strażackich, trzy samoloty zrzucające wodę i pięć helikopterów. Od wtorku około 1000 strażaków walczy z rozległym pożarem lasów w zachodniej Słowenii. Pożar, który został przeniesiony przez wiatr ze wschodnich Włoch, spowodował ewakuację kilku wiosek. W nocy zagrażał zabytkowemu klasztorowi franciszkanów Kostanjevica w Novej Goricy. Lokalne media spekulują, że pożar może okazać się najgorszym w historii Słowenii, objął już 2 tysiące hektarów.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EFFIS/Copernicus

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 9.04 zapowiada się z opadami deszczu w części kraju. Nie będą jednak one zbyt duże. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza. Powieje dość silny wiatr.

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą sporo zagrożeń meteorologicznych - wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę w części kraju pojawią się intensywne opady śniegu, a nawet zawieje śnieżne. Kolejne dni przyniosą niebezpieczeństwo związane między innymi z roztopami.

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com