Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.
Nocek duży (Myotis myotis) to gatunek niemal wymarły w Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie dekady badacze byli pewni, że na stałe mieszka tam tylko jeden osobnik, po raz pierwszy zaobserwowany w 2002 roku. Każdej zimy samiec z Sussex w południowej Anglii samotnie hibernował w nieużywanym tunelu kolejowym.
W 2023 roku okazało się, że starzejący się osobnik nie jest całkowicie sam - naukowcy zaobserwowali innego samca, który najprawdopodobniej przyleciał na okres hibernacji z Francji. W styczniu tego roku badacze dokonali natomiast odkrycia, które może zmienić przyszłość tego gatunku w Wielkiej Brytanii.
Nadzieja dla nietoperza
Podczas badań prowadzonych w parku narodowym South Downs wolontariusze organizacji Bat Conservation Trust natknęli się na młodą samicę. To pierwszy taki przypadek od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to wymarła ostatnia brytyjska populacja nocków dużych. Zwierzę zostało zaobrączkowane i przebadane - samica była w wieku rozrodczym, ale nie udało się ustalić, czy już miała potomstwo.
- Znalezienie samicy jest satysfakcjonującym i niezwykłym odkryciem, które przynosi ogromną nadzieję dla tego gatunku - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" ekolog Daniel Whitby, założyciel organizacji Bat Conservation and Research Unit.
Odkrycie jest o tyle istotne, że stary samiec z Sussex swego czasu regularnie pojawiał się w okolicy, gdzie hibernuje samica. Teraz naukowcy mają nadzieję, że znowu go zobaczą. Osobnik ten zawsze miał skłonność do dalekich wędrówek - przez prawie dwie dekady zimował w swoim ulubionym miejscu, by latem odlecieć w nieznanym kierunku. W pewnym momencie zaczął jednak znikać na cały rok - ostatni raz naukowcy widzieli go w 2023 roku.
Można je znaleźć w Polsce
Nocki duże w pełni zasłużyły na swoja nazwę - rozpiętość ich skrzydeł sięga blisko pół metra. Zwierzęta te polują w dość nietypowy sposób - latają blisko ziemi, wyszukując ofiar, głównie owadów. Podczas migracji potrafią pokonywać ponad 200 kilometrów. W Polsce występują głównie na południu kraju, ale duża kolonia zamieszkuje także w rezerwacie Nietoperek w województwie lubuskim.
Źródło: The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka
Źródło zdjęcia głównego: Lubomir Dajc/Shutterstock