"Nie wracaj do domu, dopóki nie będzie naprawdę bezpiecznie"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters
Przerażające relacje ocalałych z huraganu Milton
Przerażające relacje ocalałych z huraganu MiltonCable News Network Inc. All rights reserved 2024
wideo 2/3
Huragan Milton

Na Florydzie trwa sprzątanie po huraganie Milton, który w środę natarł na ten stan. Zginęło co najmniej 16 osób - podała w piątek stacja CNN.

Milton uderzył w środę wieczorem czasu lokalnego w zachodnie wybrzeże Florydy jako huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Niósł wiatr o prędkości ponad 195 kilometrów na godzinę. Później, jako huragan pierwszej kategorii, przesuwał się po półwyspie w kierunku wschodu, niszcząc wszystko, co spotykał na swojej drodze.

W wyniku uderzenia huraganu zginęło co najmniej 16 osób - podała w piątek stacja CNN. Najwięcej ofiar odnotowano w hrabstwie St. Lucie.

W niektórych regionach Florydy, na przykład w mieście St. Petersburg, notowano ilości deszczu, które statystycznie zdarzają się raz na tysiąc lat - informowała CNN. W zaledwie trzy godziny spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pada przez trzy miesiące.

Przerażające relacje ocalałych z huraganu Milton
Przerażające relacje ocalałych z huraganu MiltonCable News Network Inc. All rights reserved 2024

Apel o ostrożność

"Nie wracaj do domu, dopóki nie będzie naprawdę bezpiecznie" - zaapelowała Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego. Dodała, aby ewakuowane osoby wracały do ​​domów tylko wtedy, gdy lokalne władze stwierdzą, że jest to bezpieczne.

Władze Tampy apelują do kierowców o ostrożność, ponieważ miasto zmaga się z niedziałającą sygnalizacją świetlną i zalanymi drogami. - Jeśli widzisz wodę na drodze, zawróć - powiedział szef tamtejszej policji Lee Bercaw na piątkowej konferencji prasowej. - Potencjalnie możesz zostać ranny, a nawet zabity - dodał.

Jak przekazała burmistrzyni Tampy Jane Castor, dwie trzecie sygnalizacji świetlnych w mieście jest wyłączonych z powodu przerw w dostawie prądu. Dodała, że przerwy w dostawie prądu i niedobory gazu to jedne z głównych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć mieszkańcy Tampy.

Akcje ratunkowe, awarie prądu

Największa firma energetyczna na Florydzie - Duke Energy - ostrzega, że linie energetyczne, które są pod napięciem, mogą być ukryte pod gruzami. - Zachęcamy ludzi do trzymania się z dala od gruzów, w których mogą znajdować się przewody - powiedziała Melissa Seixas, prezeska Duke Energy na Florydzie.

W piątek rano czasu lokalnego prawie 900 tysięcy z dwóch milionów klientów Duke Energy nadal pozostawało bez prądu. Najbardziej znaczące awarie odnotowano w hrabstwie Pinellas, które obejmuje St. Petersburg - ponad 80 procent gospodarstw domowych pozostaje tam bez zasilania.

W rejonie Tampa-St. Petersburg 77,5 proc. stacji benzynowych nie ma paliwa - podała platforma GasBuddy, która monitoruje ceny benzyny.

Jak przekazał gubernator Florydy Ron DeSantis, do tej pory udało się uratować blisko 1000 osób. W poszukiwaniach zaginionych biorą udział 23 zespoły poszukiwawczo-ratownicze, oddziały ratownictwa wodnego oraz Florydzka Gwardia Narodowa. W jednej z dramatycznych akcji ekipa uratowała samotną matkę i jej czworo dzieci. Rodzina była uwięziona w wodach powodziowych przez siedem godzin.

Otwarto część portów

W piątek straż przybrzeżna otworzyła niektóre porty, które zostały zamknięte przez huragan Milton, w tym Key West i Port Miami na Florydzie, a także kilka portów w stanach Georgia i Karolina Południowa. Liczne porty na Florydzie, w tym St. Petersburg i Fort Myers, pozostają zamknięte.

Jak podała stacja CNN, w piątek zamknięte pozostanie międzynarodowe lotnisko Sarasota Bradenton International Airport. Dodano, że międzynarodowe lotnisko Tampa zostanie ponownie otwarte po trzydniowym zawieszeniu lotów.

W hrabstwie Saint Petersburg miejskie służby walczą z ponad 30 pęknięciami wodociągów spowodowanych przez powalone drzewa. Lokalne władze apelują o gotowanie wody przed jej spożyciem co najmniej przez kilka najbliższych dni.

W hrabstwie Orange władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od pływania w jeziorach i rzekach ze względu na wysoki poziom wody, potencjalne zanieczyszczenie, a także z uwagi na przemieszczające się dzikie zwierzęta i zatopione struktury.

Policjanci uratowali 91-latkę

W piątek biuro szeryfa hrabstwa Hillsborough opublikowało w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak policjanci ratują 91-latkę. Funkcjonariusze wynoszą kobietę, bez butów, z domu. Akcja ratunkowa została przeprowadzona w miejscowości Lithia na Florydzie.

Dewastujące tornada

Jednym z miejsc najbardziej dotkniętych przez żywioł jest hrabstwo St. Lucie na wschodnim wybrzeżu Florydy.

- Mieszkam na Florydzie od 1989 roku. Nigdy, przenigdy nie doświadczyłam takich zniszczeń ani takiej liczby tornad, jakie przeszły przez ten obszar [...]. To była najstraszniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przeżyłam - opisywała mieszkanka hrabstwa.

W St. Lucie niebezpieczne wichury zerwały linie energetyczne, wyrwały drzewa z korzeniami, przewróciły samochody i zamieniły domy w sterty gruzu.

Tylko w tym hrabstwie zginęło sześć osób, część z nich była mieszkańcami domów modułowych.

- Ich całe domy, z nimi w środku, zostały uniesione, przeniesione, zniszczone. Mam na myśli to, że wszystko, co znalazło się na drodze huraganu lub tego tornada, zniknęło - powiedział szeryf Keith Pearson.

Zniszczenia po przejściu huraganu MiltonPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

"Jakby nadjeżdżał pociąg"

Ocaleni z katastrofy opisują swoje przerażające przeżycia.

- Tornado szło prosto na nas. Widzieliśmy, jak przy drodze wybuchają transformatory, a nasz kamper zaczął się podnosić. Stał na dwóch kołach. Widziałem, jak przyczepa na rogu się przewróciła. Powiedziałem żonie, że będziemy następni, ale kamper opadł z powrotem na ziemię. Czekaliśmy, aż znów będzie bezpiecznie, żeby wrócić do schronu. Dosłownie po chwili było po wszystkim - powiedział stacji CNN Keith Hurry, mieszkaniec Sunnier Palms w hrabstwie St. Lucie. - Kiedy wyszliśmy, nie mogłem uwierzyć w ogrom zniszczeń - dodał.

"Ludzie są sfrustrowani, źli, przestraszeni"

Huragan wyrządził spore zniszczenia w jednostce osadniczej Siesta Key na Florydzie. Część jej mieszkańców uważa, że nie przetrwa kolejnych tak niszczycielskich żywiołów.

- Ludzie są sfrustrowani, źli, przestraszeni. Było dużo łez - powiedziała reporterka CNN Randi Kaye, opisując swoje rozmowy z mieszkańcami. Dodała, że pewna rodzina przeprowadziła się do Siesta Key zaledwie miesiąc temu z Teksasu. Ich dom został tu już dwukrotnie zniszczony, najpierw przez Helene, a teraz przez Miltona.

- Musisz mieć fortecę, aby przetrwać tak silne burze - powiedziała kolejna mieszkanka Siesta Key w rozmowie z CNN.

Krajobraz zniszczeń

W wielu miejscach ujawnia się skala zniszczeń spowodowanych przez Miltona. Reporterzy CNN opisywali rejony katastrofy jako "rzeź". Wokół mieszkań leżą porozrzucane walizki, materace, telewizory i rzeczy osobiste, takie jak zdjęcia. Zniszczone zostały też na przykład samochody ciężarowe.

- Te ciężarówki ważą około 18 ton, gdy są puste, około 40 ton, gdy są pełne [...]. Wyobraź sobie, jakiej mocy i siły potrzeba, aby doprowadzić tę ciężarówkę do takiego stanu - opisywał w relacji reporter CNN.

Autorka/Autor:fw,anw

Źródło: CNN, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPAPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pozostałe wiadomości

Przed nami słoneczny, ale chłodny weekend. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. - To nie będzie pogoda na letnie ubrania - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Źródło:
IMGW

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 26.04 upłynie w całym kraju pod znakiem słonecznej aury. Termometry pokażą maksymalnie od 10 do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl