Kluczowe Obszary Bioróżnorodności (ang. Key Biodiversity Area) są najważniejszymi na Ziemi miejscami pozwalającymi zachować różnorodność gatunków. Brytyjscy eksperci zauważyli, że na dwóch trzecich tropikalnej części tych terenów zaszły wyraźne zmiany w temperaturze. - To niebezpieczny trend - ocenili.
Na obszarze dwóch trzecich tak zwanych Kluczowych Obszarów Bioróżnorodności w lasach tropikalnych zauważono nowy rozkład temperatur. Naukowcy mierzyli jej wartości w KBA, zlokalizowanych w różnych miejscach globu, przez 30 lat. Dzięki temu udało się odkryć, że 66 proc. kluczowych Obszarów Bioróżnorodności w lasach tropikalnych przeszło ostatnio do nowych "reżimów temperaturowych". Ponad 40 procent mierzonych wartości temperatury wykraczało poza zakres wcześniej w tych miejscach rejestrowany.
Zatrważające liczby
Okazało się przy tym, że odsetek KBA w Afryce i Ameryce Południowej z nowymi reżimami temperaturowymi był szczególnie wysoki, wynosząc odpowiednio 72 i 59 proc. W Azji i Oceanii nowe reżimy pojawiły się na 49 proc. takich obszarów. Co więcej - prawie trzy procent KBA w Ameryce Południowej i 0,4 proc. w Azji i Oceanii przeszło ostatnio do prawie całkowicie nowych reżimów temperaturowych, w których ponad 80 proc. pomiarów temperatury wykraczało poza wartości mierzone kiedyś. W Ameryce Łacińskiej wszystkie te obszary znajdowały się w Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli lub Panamie, przy czym szczególnie dotknięte były Andy tropikalne - donieśli naukowcy. To ich zdaniem niebezpieczny trend.
- Pod baldachimem koron drzew lasów tropikalnych kryje się ogromna różnorodność biologiczna utrzymywana w bardzo stabilnym klimacie - mówiła Brittany Trew, autorka pracy opublikowanej w piśmie "Conservation Letters". - Gatunki występujące w tych lasach są szczególnie zagrożone przez nowe reżimy, ponieważ ewoluowały w wąskim zakresie temperatur. Mogą tolerować jedynie niewielkie ocieplenie - wyjaśniała.
Badacze przypomnieli, że Światowy Ramowy Program Ochrony Różnorodności Biologicznej wskazuje cel, zgodnie z którym do 2030 roku co najmniej 30 proc. powierzchni lądów na świecie ma być objęte ochroną. Kluczowe Obszary Bioróżnorodności stanowią priorytet w tym zakresie. Podejmowane wysiłki mogą być jednak niewystarczające - oceniono.
Nakład na ochronę "żałośnie niewystarczający"
- Nakład kapitału politycznego i ekonomicznego przeznaczonego na ochronę różnorodności biologicznej jest żałośnie niewystarczający. Nasze ustalenia pokazują, że bolesny proces wyboru nowych obszarów chronionych musi uwzględniać wpływ bieżących zmian klimatycznych na te miejsca - podkreślał jeden z badaczy Alexander Lees. KBA nie są automatycznie uznawane za chronione.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock