Milton nadchodzi. "Ta burza nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, AP, NBC, NHC
Milton nadciąga. Gwałtowna pogoda u wybrzeży Florydy
Milton nadciąga. Gwałtowna pogoda u wybrzeży FlorydyReuters
wideo 2/10
Huragan Milton

Milton, huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, zmierza w kierunku Florydy. Niesie za sobą wiatr o prędkości do 215 km/h. Na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów. W związku ze zbliżaniem się żywiołu pojawiły się pierwsze tornada. Milton ma uderzyć we Florydę w nocy ze środy na czwartek.

Centrum burzy w środę o godzinie 14 lokalnego czasu znajdowało się około 240 kilometrów na południowy zachód od Tampy - miasta na zachodnim wybrzeżu Florydy. Milton osłabł, stając się huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, nadal bardzo potężnym. Wiatr osiąga prędkość do 215 kilometrów na godzinę. Kilka godzin wcześniej prędkość ta wynosiła 250 km/h.

Narodowe Centrum Huraganów przewiduje, że huragan dotrze do lądu wzdłuż zachodnio-środkowego wybrzeża Florydy w nocy ze środy na czwartek (w Polsce będzie to czwartkowy poranek) i odsunie się od wschodniego wybrzeża Florydy nad Ocean Atlantycki. Żywioł niesie ekstremalne wichury, ulewy oraz zagrażające życiu fale sztormowe. Zdaniem ekspertów jego niszczycielskie skutki będą odczuwalne na dużym obszarze.

Oczekuje się, że Milton utrzyma siłę huraganu, przechodząc przez Florydę i stworzy zagrożenie sztormowe również na atlantyckim wybrzeżu stanu. Wprawdzie prędkość wiatru może spaść, ale zwiększa się rozmiar żywiołu, zagrażając większej liczbie obszarów przybrzeżnych.

Prognozowana trasa przejścia huraganu MiltonNHC

Milton nadchodzi. Ostrzeżenia przed tornadami

U wybrzeży Florydy zaobserwowano falę sztormową - potężny wiatr, jaki niesie huragan, spycha wody oceanu na suchy ląd. Milton wywołał również kilka tornad, pojawiają się też ulewne deszcze i burze z piorunami.

Według szeryfa hrabstwa Hillsborough, w skład którego wchodzi Tampa, czas na ucieczkę przed skutkami huraganu Milton szybko się kończy.

- Jeśli jesteś w strefie ewakuacji, czas na ucieczkę jest teraz - przekazał w środę rano szeryf hrabstwa Chad Chronister. - Już wczesnym rankiem widzieliśmy tu powodzie. Będzie tylko gorzej. Ta burza jest niezdecydowana, nie wiemy, jak wysoka będzie fala sztormowa - dodał.

Milton u wybrzeży FlorydyPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Milton na zdjęciu satelitarnym (09.10.2024)NHC/NOAA

"Ta burza nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej"

Wiceprezydentka Kamala Harris wezwała mieszkańców znajdujących się na drodze huraganu Milton do przestrzegania zaleceń władz dotyczących ewakuacji. Dodała, że urzędnicy spodziewają się, iż burza ta będzie "katastrofalna i śmiertelna".

- Ta burza nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej - powiedziała Harris w wywiadzie telefonicznym udzielonym stacji CNN. - Mamy wielu silnych ludzi na Florydzie, którzy przeszli przez wiele huraganów, tornad, ale to nie jest coś, z czym mieli do czynienia wcześniej - uzupełniła.

Harris dodała, że każdy, komu kazano się ewakuować, musi to zrobić.

Milton u wybrzeży FlorydyPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

"Jeśli się nie ewakuujesz, możesz umrzeć"

Reuters cytuje Michaela Tylendę, który odwiedza syna w Tampie. Jego zdaniem nakazu ewakuacji nie należy ignorować.

- Jeśli ktoś wie cokolwiek o Florydzie, to zdaje sobie sprawę, że jeśli się nie ewakuujesz, gdy zostaniesz do tego zobowiązany, możesz umrzeć - powiedział Tylenda. - Dom i rzeczy można wymienić. Lepiej po prostu wyjechać z miasta - dodał.

Szefowa zarządzania kryzysowego hrabstwa Sarasota Sandra Tapfumaneyi powiedziała CNN, że osoby, które pozostaną na wyspach barierowych na południe od Tampy, prawdopodobnie nie przetrwają prognozowanego sztormu z wysokimi falami.

- Jeśli zdecydujesz się zostać, upewnij się, że masz pod ręką koło ratunkowe - zaapelowała.

Milton u wybrzeży FlorydyPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Stan wyjątkowy

Prezydent USA zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego na Florydzie, a Biały Dom ogłosił we wtorek, że Joe Biden odroczył wizytę w Niemczech i Angoli, by móc śledzić sytuację na miejscu.

- To może być najgorsza burza, jaka uderzyła we Florydę od ponad wieku - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała nad huraganem Milton
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała nad huraganem MiltonENEX/NASA

Masowe ewakuacje

11 hrabstw na Florydzie, zamieszkałych przez 5,9 miliona ludzi, objętych jest obowiązkowymi nakazami ewakuacji. Gubernator Ron DeSantis poinformował, że stan wysłał ponad 300 wywrotek, które do wtorkowego popołudnia usunęły 1300 ładunków gruzu pozostawionego przez huragan Helene.

- Wszystkie te śmieci będą pociskami. To jak włócznia zmierzająca w twoją stronę - porównywał DeSantis, cytowany przez agencję informacyjną Associated Press.

Burmistrzowie poszczególnych hrabstw apelują do mieszkańców o nielekceważenie zagrożenia i opuszczenie swoich domów.

- Jeszcze nie jest za późno. Wsiądź do samochodu, przejedź przez most i poszukaj schronienia - powiedział burmistrz Belleair Beach Dave Gattis.

Z kolei burmistrzyni Tampy - jednego z najbardziej zagrożonych terenów - podkreśliła, że fale sztormowe o wysokości 4,5 metra mogą zalewać i niszczyć domy.

- Jeśli więc jesteś w środku, to w zasadzie jest to trumna - alarmowała Jane Coster.

Mieszkańcy Florydy przygotowują się na uderzenie huraganu MiltonPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Stan zagrożenia zdrowia publicznego

Sekretarz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA (HHS) Xavier Becerra ogłosił we wtorek stan zagrożenia zdrowia publicznego na Florydzie w celu przeciwdziałania potencjalnym skutkom zdrowotnym huraganu Milton.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc władzom Florydy w reagowaniu na skutki zdrowotne huraganu Milton - zapowiedział we wtorek Becerra.

To już druga taka sytuacja na Florydzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wcześniej stan zagrożenia zdrowia publicznego wprowadzono w związku z huraganem Helene.

Braki paliwa, godzina policyjna

Jak podają lokalne media, ponad 17 procent z prawie 16 tysięcy stacji benzynowych na Florydzie nie ma paliwa, ponieważ mieszkańcy i turyści starają się zatankować pojazdy w obliczu zbliżającego się huraganu.

W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia na terenie niektórych miast i hrabstw wprowadzono godzinę policyjną, która zacznie obowiązywać od godzin wieczornych w środę.

Zamknięte stacje benzynowe na FlorydziePAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Autorka/Autor:fw,dd

Źródło: PAP, CNN, AP, NBC, NHC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/NOAA/NHC

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni w pogodzie zdominuje cyklon eks-Kirk, który przyniesie do Polski porywisty wiatr. Ten będzie najbardziej niebezpieczny w czwartek oraz piątek. Szansa na chwilową poprawę pogody pojawi się w sobotę.

Centrum eks-Kirka otrze się o Polskę. Przed nami czas z dynamiczną pogodą

Centrum eks-Kirka otrze się o Polskę. Przed nami czas z dynamiczną pogodą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Florydy zbliża się potężny huragan Milton. To, jak wygląda ten żywioł z kosmosu, można zobaczyć na nagraniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, udostępnionym przez amerykańską agencję NASA.

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Monstrum nadciąga. To nagranie wbija w fotel

Źródło:
tvnmeteo.pl, CNN, Reuters

IMGW ostrzega. Na terenie ośmiu województw znajdą się miejsca, gdzie zagrożeniem będzie silny wiatr. Wiać w części kraju zacznie już w nocy ze środy na czwartek. Jak wynika z komunikatu synoptyków, prędkość porywów może dochodzić nawet do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowna pogoda, która panuje w części Europy za sprawą byłego huraganu Kirk, dotarła do Portugalii. Wiatr wiał tak mocno, że łamał gałęzie i drzewa. Kilka osób zostało rannych. Kilkaset tysięcy odbiorców nie miało prądu.

Kirk łamał drzewa w Portugalii. Są ranni

Kirk łamał drzewa w Portugalii. Są ranni

Źródło:
RTP Noticias, Portugal Resident, CNN Portugal, PAP

Amerykański meteorolog John Morales łamiącym się głosem opowiadał o sile huraganu Milton. Żywioł od kilku dni zmierza w kierunku Florydy. Aktualnie jest on sklasyfikowany jako huragan piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Zdaniem wielu meteorologów Milton jest najsilniejszą burzą na świecie w tym roku.

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Meteorolog opowiadał o Miltonie. Łamiącym się głosem i ze łzami w oczach

Źródło:
Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

Pogoda na jutro. Nocą w części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Miejscami zacznie silnie wiać. W czwartek 10.10 silne podmuchy spodziewane są w kolejnych regionach. Lokalnie popada. Temperatura wyniesie od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 10.10. Nocą miejscami popada

Pogoda na jutro - czwartek 10.10. Nocą miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatnie dni w Polsce obfitują w silne podmuchy wiatru. Szczególnie intensywne są one w rejonach górskich. Pojawienie się halnego w Tatrach pokazuje niewykłe nagranie wykonane z okien redakcji "Tygodnika Podhalańskiego".

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Giewont zniknął pod kołdrą z chmur

Źródło:
Tygodnik Podhalański

Policja z amerykańskiego stanu Waszyngton interweniowała po zgłoszeniu kobiety, która została "zmuszona do ucieczki", gdy w pobliżu jej domu pojawiło się prawie 100 szopów praczy. Jak się okazało, dokarmiała te zwierzęta od dekad. Służby tłumaczą, dlaczego nie należy tego robić.

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne pojawiło się we wtorek w Karkonoszach. Najwyższe pasmo górskie Sudetów zostało przykryte warstwą chmur, która przypominała kołdrę. Zdjęcia wału fenowego otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Wał fenowy zawisł nad Karkonoszami. Niezwykłe zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, ttvnmeteo.pl

Huraganowy wiatr nawiedził gminę Vimianzo położoną na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Podmuchy były tak silne, że powaliły ponad 100-letnie drzewo oraz uszkodziły dachy kilku domów. Zmiana pogody ma związek ze zbliżającym się do Półwyspu Iberyjskiego ekshuraganem Kirk.

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

"Gdy wróciłem zastałem to wszystko... Nie było dachu, ani niczego"

Źródło:
ENEX, Aemet, Telecinco, El Espanol

Fala intensywnego deszczu nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południowe regiony Francji. Lokalnie w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Jednym z najbardziej poszkodowanych miast była Marsylia, w której strażacy w ciągu dwóch godzin otrzymali ponad 700 zgłoszeń.

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Paraliż na ulicach francuskiego miasta

Źródło:
ENEX, The Connexion, Meteo France, Futura Sciences

We wtorek bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Bośni i Hercegowinie wzrósł do 22. Kilkanaście wsi w środkowej części kraju wciąż czeka na pomoc. Całkowitemu zniszczeniu uległa 17-kilometrowa linia kolejowa, prowadząca do Chorwacji.

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

17 kilometrów zniszczonej linii kolejowej. Nie żyją 22 osoby

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Włoską Ligurię i Lombardię nawiedziły burze z intensywnym deszczem. Gigantyczne opady spowodowały zalania i osuwiska. W Genui zamknięto szkoły.

Już spadło ponad 300 litrów na metr kwadratowy, a spodziewane są kolejne opady

Już spadło ponad 300 litrów na metr kwadratowy, a spodziewane są kolejne opady

Źródło:
ENEX, RAI News, ilsole24ore.com, liguriaoggi.it

W dobie postępującego globalnego ocieplenia, zdarzenia ekstremalne związane z nawalnymi opadami deszczu, powodziami i suszami, stają się bardziej dotkliwe niż kiedyś - przestrzegają naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Badacze zadeklarowali chęć pomocy w przygotowaniu rozwiązań, które pomogą odbudować i dostosować gospodarkę oraz społeczeństwo do wyzwań, jakie stawia nam zmieniający się klimat.

Komunikat PAN po powodzi

Komunikat PAN po powodzi

Źródło:
PAP, PAN

Tegoroczny wrzesień był drugim najcieplejszym w historii pomiarów - podała we wtorek europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura na Ziemi wyniosła w tym miesiącu 16,17 stopnia Celsjusza.

Za nami drugi najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Za nami drugi najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Źródło:
Copernicus

Boliwia przeżywa najgorszy sezon pożarowy odkąd zaczęto gromadzić dane. Jak poinformowała organizacja pozarządowa Tierra Foundation, od początku roku ogień strawił już ponad 10 milionów hektarów terenów. W związku z krytyczną sytuacją w kraju pod koniec września w Boliwii wprowadzono "stan klęski narodowej".

"To jedna z największych katastrof naturalnych na terytorium naszego kraju"

"To jedna z największych katastrof naturalnych na terytorium naszego kraju"

Źródło:
PAP, Reuters

Po 167 dniach suszy w brazylijskim Dystrykcie Federalnym spadł deszcz. Krajowy Instytut Meteorologii INMET w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego wydał wyczekiwany przez mieszkańców komunikat: koniec historycznej suszy, wreszcie spadł u nas deszcz.

Czekali na deszcz 167 dni    

Czekali na deszcz 167 dni    

Źródło:
PAP,agenciabrasil.ebc.com, cnnbrasil.com.br

Mała koala spacerowała po terenie stacji kolejowej na przedmieściach australijskiego Sydney. Na nagraniach z monitoringu widać, że do zwierzęcia skierowani zostali policjanci, by pomóc mu opuścić stację. Jak zapewniono, koala uciekła do lasu "cała i zdrowa".

"Wyjątkowo uroczy pasażer". Koala spacerowała po stacji kolejowej

"Wyjątkowo uroczy pasażer". Koala spacerowała po stacji kolejowej

Źródło:
Reuters, Guardian, tvn24.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad północną Polską. Zdjęcia, na którym widać kolorowe światła na niebie, dostaliśmy na Kontakt24. "Można było obserwować ją gołym okiem" - napisała Reporterka24 o nicku marzka44. 

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Naukowcy przestrzegają przed uprawą roślin na glebach dotkniętych przez powódź. Masy wody płynące z dużą prędkością mogą prowadzić do wymieszenia się podłoża z osadami dennymi zawartymi w korycie rzek, które mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia.

"To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem"

"To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem"

Źródło:
PAP

W ciągu ostatnich 130 tysięcy lat ludzie doprowadzili do wyginięcia około pięciu procent wszystkich gatunków ptaków, co spowodowało znaczny ubytek różnorodności w tej grupie zwierząt. Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Science" wynika, że skutkiem tego jest utrata około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej.

Naukowcy: utraciliśmy około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej

Naukowcy: utraciliśmy około trzech miliardów lat historii ewolucyjnej

Źródło:
PAP, science.org

Mapowanie ludzkiego genomu, transformacyjna sztuczna inteligencja lub badania nad genami powodującymi raka - to tylko niektóre z odkryć, które nadal nie otrzymały Nagrody Nobla. Z okazji trwającego Tygodnia Noblowskiego amerykańska stacja CNN przedstawiła subiektywną listę pięciu przełomów w nauce godnych tego prestiżowego wyróżnienia.

Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Źródło:
CNN

74-latek z Kolorado został poważnie raniony przez niedźwiedzicę, która wraz z trojgiem młodych weszła do jego domu. Mężczyzna przeżył, ale cała czwórka zwierząt musiała zostać zabita.

Cztery niedźwiedzie weszły do ich domu, 74-latek poważnie ranny

Cztery niedźwiedzie weszły do ich domu, 74-latek poważnie ranny

Źródło:
ABC News, tvn24.pl

Chwilę przed godziną 17 w poniedziałek z kosmodromu Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z wyjątkową sondą na pokładzie. Misja Hera, organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, ma dokładnie zbadać skutki pierwszego w historii testu obrony planetarnej Ziemi.

Hera poleciała zbadać skutki pierwszego testu obrony planetarnej Ziemi

Hera poleciała zbadać skutki pierwszego testu obrony planetarnej Ziemi

Źródło:
SpaceX, BBC, National Geographic

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl