Lawina porwała turystę w Alpach. Nie przeżył

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, krone.at, tvnmeteo.pl
Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)
Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/3
tvn24Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)

W dolinie Oetztal w austriackim Tyrolu lawina porwała w piątek mężczyznę. Turysta zmarł w trakcie transportu do szpitala - poinformował portal dziennika "Kronen Zeitung". Kilka godzin wcześniej lawina w gminie Fieberbrunn porwała 15-latka. Chłopiec doznał poważnych obrażeń.

Lawina zeszła w piątek przed godziną 14 w rejonie ośrodka narciarskiego Ober-Hochgurgl. Freeriderzy, jak określa się miłośników ekstremalnych zjazdów na nartach i deskach poza wyznaczonymi trasami, zjeżdżali na otwartym terenie narciarskim w kierunku Koenigstal. Jak pisze portal dziennika "Kronen Zeitung", "wiadomo, że chcieli wykonać nagrania lub zdjęcia podczas skoków ze skał".

Austria. Turysta zmarł w trakcie transportu do szpitala

Ofiara to młody mężczyzna. Jego towarzyszowi udało się szybko do niego dotrzeć i od razu przystąpić do resuscytacji. Na miejsce wypadku śmigłowcem przybyli ratownicy górscy i lekarz, który kontynuował reanimację.

Mężczyzna zmarł, gdy był transportowany do szpitala. Jego tożsamość na razie nie jest znana. Wiadomo tylko, że był to turysta.

Google Maps

Alpy. Lawina porwała 15-latka

Do zejścia lawiny doszło też w piątek około godz. 11 w gminie Fieberbrunn, również w Tyrolu. W miejscu, w którym zeszła lawina, znajdowało się dwóch dwóch Austriaków w wieku 23 i 29 lat oraz dwóch Niemców w wieku 15 i 60 lat. Śnieg porwał 15-latka, ale nie został całkowicie przysypany. Pozostali mężczyźni udzielili mu pomocy, chłopak trafił do kliniki w Innsbrucku z poważnymi obrażeniami.

Według tyrolskich służb ostrzegania przed lawinami, w piątek panował 4. (w 5-stopniowej rosnącej skali) stopień zagrożenia. "Świeży śnieg i zaspy mogą być z łatwością uwalniane nawet przez jednego entuzjastę sportów zimowych" - ostrzegały służby. Ostrzeżenie dotyczy głównie sportów uprawianych poza wyznaczonymi trasami.

Na sobotę meteorolodzy przewidują wiatr dochodzący w porywach do 100 kilometrów na godzinę, który przyniesie jeszcze więcej śniegu i zwiększy zagrożenie lawinowe. Od czwartku w wielu rejonach górskich spadły znaczne ilości śniegu - najwięcej w Dolnej i Górnej Austrii, Salzburgu, Styrii i Tyrolu.

Dolina Oetztal, Austria.Shutterstoc

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, krone.at, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock