Jeśli chcemy usunąć szkodliwe substancje z powietrza, takie jak pyły PM10, pomogą nam w tym niektóre gatunki wiecznie zielonych drzew - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Surrey w Wielkiej Brytanii. Artykuł opublikowano na łamach "Science of The Total Environment".
Naukowcy z University of Surrey sprawdzili, które z 10 rosnących przy ruchliwej ulicy drzew wychwytuje najwięcej szkodliwych substancji z powietrza. Badacze początkowo zakładali, że gatunki, których liście mają bardziej szorstką powierzchnię i drobne włoski, będą wychwytywać więcej zanieczyszczeń. Dowody jednak tego nie potwierdziły.
- Aby liście usunęły z powietrza więcej szkodliwych substancji muszą być obmyte przez opady deszczu. Wydaje się, że rozmiar i kształt liścia jest znacznie ważniejszy niż to, czy są one szorstkie i pokryte włoskami - powiedział Yendle Barwise z University of Surrey.
Badania
Naukowcy wykorzystali w badaniu wiecznie zielone drzewa, które zimą, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest największe, nie tracą liści. Umieścili je w doniczkach obok autostrady A3 w Guildford w hrabstwie Surrey. Codziennie przejeżdża tamtędy średnio 80 tysięcy pojazdów.
Spośród badanych roślin cis pospolity (Taxus baccata) był rośliną, która usuwała najwięcej zanieczyszczeń powietrza. Natomiast najskuteczniejsze w walce ze szkodliwymi cząsteczkami PM10 były liście takich gatunków jak kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) i cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana).
Badania wykazały też, że aparaty szparkowe, tak zwane "pory" liścia", mogą pomagać roślinom "wyłapywać" szkodliwe cząsteczki z powietrza. W przypadku cisu, więcej szkodliwego pyłu gromadziło się na porowatej, spodniej stronie liścia. - Dzieje się tak pomimo tego, że druga strona liścia jest o 47 procent bardziej szorstka - zauważył Barwise. Dodał, że badania powinny być kontynuowane.
- Wiemy, że sadzenie drzew blisko ruchliwych dróg wpływa na polepszenie jakości powietrza na danym terenie. Nasze badanie pokazuje, że niektóre gatunki mogą więcej tych szkodliwych substancji wychwytywać - powiedział Prashant Kumar, główny autor badań. - Nasze badanie pokazuje, że kształt i struktura liścia mają znaczenie - dodał.
Źródło: sciencedirect.com, surrey.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com