W kilku regionach zalega smog. Miejscami jakość powietrza jest zła - 24-01-2018
Uwaga, w kilku regionach kraju występuje smog. Źle jest w okolicy Krakowa i Warszawy, a także na wschodzie i północnym wschodzie Polski. czytaj dalej
Raport został opublikowany na stronie internetowej Indeksu Efektywności Działań na Rzecz Środowiska (EPI).
Na czele rankingu znalazła się Szwajcaria, tuż za nią usytuowały się Francja, Dania, Malta i Szwecja - to właśnie tutaj powietrze jest najczystsze, a działania na rzecz poprawy jego jakości przeprowadzone najsprawniej. Z kolei pośród państw o najgorszej obecnej i prognozowanej jakości powietrza znalazły się Chiny (120. miejsce) oraz Indie (177. miejsce). Polska znajduje się na 50. miejscu - i choć wydaje się, że to dość dobra lokata, w rzeczywistości oznacza, że na tle Europy wypadamy po prostu słabo. Za nami są takie państwa jak Rosja, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Gruzja, Serbia, Macedonia i Czarnogóra
Swoje miejsca na ścisłym podium Szwajcaria, Francja i Dnia zawdzięczają wieloletnim programom ochrony jakości powietrza i - tym samym - zdrowia publicznego, rozsądnemu gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i funduszom przeznaczonym na rzecz odnawialnych źródeł energii i innowacji.
Ich niska lokata to efekt nieskutecznych bądź nieprzeprowadzonych działań na rzecz czystości powietrza i biorożnorodności. Zdaniem ekspertów kraje te unikają badań naukowych oraz projektów zakrojonych na szeroką skalę, dzięki którym jakość powietrza mogłaby się poprawić.
Największy skok w rankingu względem ubiegłego roku wykonały Seszele, które wprowadziły przede wszystkim szereg restrykcji dotyczących użytkowania gazów cieplarnianych. Z kolei ochrona bioróżnorodności oraz objęcie ochroną znacznych obszarów lasu zaważyło o poprawie jakości powietrza w Kuwejcie, Timorze-Leste, na Sao Tome i Principe. Na naszym europejskim gruncie najlepiej rokuje Łotwa, która wykonała ogromny skok względem ubiegłych lat.
W krajach, które są najbardziej narażone na zmianę jakości powietrza - Chinach, Indiach i Pakistanie - podejmowane działania wciąż są nieproporcjonalne do tempa, w jakim jakość powietrza spada. Z kolei w innych - Indonezji, Malezji czy Kambodży - władze ociągają się z wprowadzeniem polityki na rzecz środowiska naturalnego i zezwalają na deforestację na masową skalę.
Źródło: sciencealert, epi.envirocenter.yale.edu, Polski Alarm Smogowy
Autor: sj/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 0