Synoptycy IMGW opublikowali nową długoterminową prognozę pogody na dalszą część jesieni i zimę. Przedstawili wstępne wyliczenia modeli meteorologicznych dla listopada i grudnia bieżącego roku, a także stycznia i lutego 2023 roku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną eksperymentalną prognozę pogody na listopad, grudzień, styczeń i luty. Jak wyjaśniał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, zima jako całość zapowiada się cieplej niż wynikałoby to z wieloletnich norm.
Prognoza na zimę. Co nas czeka?
Choć średnia grudniowa temperatura utrzyma się w normie wieloletniej, to "grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 stopni" - zapowiedział Walijewski. - przy czym jednocześnie "minimalne wartości temperatury mogą spadać nawet do minus 14 stopni". Będzie też dużo opadów. - Czy będzie to deszcz, czy śnieg? Śnieg pojawi się na pewno w górach, ale opadów można się spodziewać także na nizinach - w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety, nie oznacza to, że tam utworzy pokrywę śnieżną, raczej popada i szybko stopnieje - przyznał ekspert.
Styczeń - według amerykańskich i polskich wyliczeń - ma być cieplejszy niż zwykle, czyli z wartościami temperatur powyżej trzydziestoletniej normy. Amerykanie przewidują, że średnie temperatury będą wyższe o 2 st. C. Polska prognoza to potwierdza. Podobnie jak w grudniu, śnieg spadnie także na nizinach, ale nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej, szybko się rozpuści. W lutym całe południe i wschód kraju mają być z temperaturami powyżej normy, co oznacza, że choć będzie padał śnieg, to i tak się nie utrzyma na nizinach. Opadów ma być więcej niż to bywało w ostatnich latach, zwłaszcza od województwa zachodniopomorskiego, poprzez kujawsko-pomorskie, po Podlasie.
Poniżej przedstawiamy, także na mapach i w tabelach, szczegółowe przewidywania meteorologów na poszczególne miesiące.
Prognoza pogody IMGW na listopad 2022
IMGW przewiduje, że w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
W przypadku opadów sytuacja będzie wyglądała w większości Polski podobnie. W centrum, na wschodzie i południu spadnie w przybliżeniu tyle, ile wskazuje norma wieloletnia. Zdaniem IMGW wartości powyżej normy wystąpią na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, Kujawach i północnej części Ziemi Lubuskiej.
Prognoza pogody IMGW na grudzień 2022
Według długoterminowej prognozy opracowanej przez IMGW, w pierwszym miesiącu zimy w całym kraju można spodziewać się temperatury w zakresie normy wieloletniej.
Nieco inaczej kształtują się opady. Na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Ziemi Świętokrzyskiej, w Małopolsce i na Podkarpaciu opady - śniegu lub deszczu - mają utrzymać się w zakresie normy wieloletniej. W pozostałych regionach ma padać więcej niż w latach 1991-2020, czyli powyżej normy wieloletniej.
Prognoza pogody IMGW na styczeń 2023
IMGW prognozuje, że w większości kraju styczeń przyniesie wyższą temperaturę niż wskazuje norma wieloletnia. Tylko na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, częściowo Pomorzu Zachodnim temperatura może być w zakresie normy wieloletniej.
Z modeli wynika, że w styczniu będzie w przybliżeniu tyle opadów, ile wskazuje norma wieloletnia.
Prognoza pogody IMGW na luty 2023
Synoptycy IMGW przedstawili również pierwsze prognozy na luty 2023 roku. Jak podali, wartości temperatury będą oscylować w granicy normy wieloletniej w północno-zachodniej połowie kraju, czyli na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach. Natomiast w południowo-wschodniej części Polski będzie cieplej niż zwykle, czyli wartości znajdą się powyżej normy wieloletniej.
Suma opadów na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach ma być wyższa od normy wieloletniej. W pozostałych regionach spadnie mniej więcej tyle, ile wskazuje norma wieloletnia.
Jaka pogoda na Boże Narodzenie
Skoro grudzień zapowiada się jako stosunkowo ciepły, czy to oznacza, że nie ma szans na "białe Boże Narodzenie"? Czy można już to przewidywać? - Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie określić - przyznał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu - podsumował.
Metodologia. Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.
Metodologia. Jak interpretować klasy
Synoptycy IMGW uczulają, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie oznacza, że występować będą np. wyłącznie dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 st. C, a prognoza "poniżej normy" - że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C. W rzeczywistości prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C.
Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Także prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, a prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Sprawdzalność prognoz długoterminowych
Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW