Nad Polską zapanowała rześka, pochmurna i deszczowa aura. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, może ona zostać z nami przez dłuższy czas - i to wcale nie jest powód do niepokoju. Zachodnia cyrkulacja, która napędza warunki atmosferyczne, niesie ze sobą bowiem niezbyt odstającą od normy pogodę.
W piątek w większości kraju spodziewane jest pochmurne niebo, przelotne opady deszczu i umiarkowana temperatura, jedynie lokalnie może zagrzmieć. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz", że tak prawdopodobnie wygląda także nasza najbliższa pogodowa przyszłość - i to akurat dobra wiadomość.
- Wreszcie wyrównuje się deficyt opadów - wyjaśnił. - Wreszcie temperatura wróciła do normy i jest szansa, że taka sytuacja potrwa dłużej.
Mało radykalna pogoda
Co jest przyczyną takiej aury? Pogodę w Europie kształtują obecnie dwa układy baryczne - niż nad Skandynawią i wyż w okolicach Wysp Brytyjskich. Pomiędzy nimi z zachodu na wschód, za frontem atmosferycznym, płyną chłodniejsze masy powietrza znad Atlantyku i Europy Zachodniej.
- To powietrze ma takie właściwości, że niewiele się od siebie różni, tu nie ma radykalnych zmian - wyjaśnił Wasilewski, wskazując na mapę. - Te masy powietrza są ciut chłodniejsze, dlatego na północy jest 19 stopni i ciut cieplejsze, dlatego na południu będzie dziś 26 stopni.
Prezenter tłumaczył, że jest to spora odmiana od gwałtownej i zmiennej pogody, napędzanej naprzemiennie przez ciepłe i chłodne masy powietrza, która towarzyszyła nam od jakiegoś czasu. Ta zachodnia cyrkulacja utrzyma się w naszym regionie kontynentu przez kolejne dni, być może nawet dłużej.
Co w kolejnych tygodniach?
Pewnej zmianie uległy prognozy anomalii termicznych na czerwiec. Wasilewski przekazał, że początkowo wydawało się, że miesiąc przyniesie nam na termometrach wartości wyższe od normy.
- W naszej części Europy czerwiec, według tych najnowszych danych, nie będzie ani cieplejszy (...) ani chłodniejszy - opowiadał. - Wynika z tego, że czerwiec w normie, lipiec z odchyleniem dodatnim, ale niezbyt dużym, ale w sierpniu (...) średnia temperatura może być dużo wyższa od przeciętnej - dodał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl